Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Burmistrz Pucka: fundusze unijne diametralnie zmieniły oblicze miasta

08.07.2021, 16:48aktualizacja: 08.07.2021, 17:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Do Pucka wpłynęły fundusze unijne w wysokości ponad 100 mln zł i to w diametralny sposób zmieniło oblicze miasta – podkreśla burmistrz Hanna Pruchniewska.

Puck w województwie pomorskim jest uważany za jedno z ciekawszych wczasowisk na wybrzeżu. Miasto, w którym ponad 100 lat temu miały miejsce Zaślubiny Polski z Morzem, położone jest na Kaszubach, u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. Na tym unikalnym w naszej części Europy akwenie każdego roku spotykają się zawodnicy mistrzostw Europy i świata w żeglarstwie i windsurfingu. Natomiast najpopularniejszym miejscem spacerów jest puckie molo, z którego rozpościera się widok na tutejsze porty, piaszczyste plaże, znaczną część gotyckiego, ceglanego kościoła oraz ciągnący się kilometrami Półwysep Helski.

„Fundusze unijne w wysokości ponad 100 mln zł wpłynęły do Pucka i to w diametralny sposób zmieniło jego oblicze. Bardzo widoczne jest to w infrastrukturze. Dzięki temu mogliśmy dokonać tego, na co właściwie czekaliśmy od dawna, na rozdział kanalizacji deszczowej i sanitarnej, na rewitalizację, na budowę węzła integracyjnego, na termomodernizację budynków użyteczności publicznej” – wylicza burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Wskazuje, że dzięki wsparciu pieniędzy unijnych, którymi zarządza Zarząd Województwa Pomorskiego, miasto otrzymało dofinansowanie także na budowę Puckiego Centrum Wsparcia. Prowadzone są w nim działania aktywizujące osoby wykluczone. Innym projektem realizowanym ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej jest pucki Klub Seniora.

Koordynatorka Puckiego Centrum Wsparcia i Klubu Seniora Anna Łukowska podkreśla, że zajęcia dla osób starszych mają ogromne znaczenie aktywizujące społeczność lokalną. „Seniorzy bardzo często, zwłaszcza teraz, w okresie pandemii, izolują się, obawiają się spotkań. Natomiast aktywność w klubie seniora jest takim czasem, kiedy możemy na nowo nauczyć się bycia wspólnie” – wyjaśnia Anna Łukowska. „Staramy się, żeby ludzie znowu chcieli być aktywni społecznie” – zaznacza.  

Burmistrz Pucka zwraca uwagę, że kluczową inwestycją, którą samorząd rozpocznie jeszcze w tym roku, jest pierwszy etap budowy mariny, czyli przystani dla jachtów. Jest to projekt o wartości ponad 32 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy UE wynosi prawie 84 proc. W efekcie powstanie 100 nowych miejsc do cumowania dla łódek, zbudowane zostanie dodatkowe molo o długości 180 m i powstanie falochron północny, który będzie chronił jednostki w porcie w czasie sztormów.

„Bez tego potężnego wsparcia finansowego nie można by zbudować inwestycji, które później generują rozwój” – zaznacza Pruchniewska.

Wieloletni radny i przewodniczący rady miasta Piotr Kozakiewicz mówi, że Puck na przestrzeni ostatnich lat zupełnie się zmienił. „Powstał przede wszystkim port jachtowy, będzie unowocześniony i rozbudowywany; powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Najważniejsze jest dla mnie to, że dla najmłodszych, dla młodzieży, dla seniorów powstało wiele obiektów użyteczności publicznej” – podkreśla Kozakiewicz.

Cykl reportaży o funduszach unijnych, w których pokazujemy, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE, powstaje w ramach projektu realizowanego przez PAP we współpracy z Parlamentem Europejskim.

kic/


Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.07.2021, 16:48
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ