Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CBŚP informuje:
Policjanci CBŚP zatrzymali łącznie 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wytwarzaniem i wprowadzeniem do obrotu tzw. "dopalaczy". Grupa mogła wprowadzić nawet 580 kg "dopalaczy" o wartości ok. 14 mln złotych. W ramach sprawy zabezpieczono 120 kg substancji psychoaktywnych o wartości nawet 3 mln złotych. Wśród zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o kierowanie tą grupą. Śledztwo nadzoruje lubelski wydział Prokuratury Krajowej. Funkcjonariusze Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prowadzą wielowątkowe śledztwo dotyczące działalności grupy przestępczej, która zajmowała się produkowaniem oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości "dopalaczy".
W wyniku wielu miesięcy wytężonej pracy śledczej policjantów CBŚP i prokuratora, ustalono że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od kwietnia 2015 r do sierpnia 2018 r, głównie na terenie województw śląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, lubelskiego oraz opolskiego, ale także w innych częściach kraju. Działanie grupy polegało na wysyłkowej sprzedaży „dopalaczy”, za pośrednictwem sklepów internetowych. Jak wynika z ustaleń śledczych, przesyłki wysyłano kurierem na fałszywe dane nadawców. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa mogła przeprowadzić nawet 15 tysięcy internetowych transakcji handlowych.
W ramach prowadzonej sprawy policjanci CBŚP zabezpieczyli łącznie około 120 kilogramów "dopalaczy" o szacunkowej wartości nawet 3 milionów złotych.
W minionym tygodniu funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili kolejne działania, tym razem na terenie Śląska i Opolszczyzny. Zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez sprzedaż szkodliwych dla zdrowia substancji nie odpowiadających obowiązującym warunkom jakości, a także pranie pieniędzy. Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował 4 osoby.
We wtorek policjanci CBŚP przeprowadzili następną akcję w ramach tej sprawy, w wyniku której zatrzymali kolejne 5 osób, a także przeszukali użytkowane przez nie nieruchomości i zabezpieczyli dokumenty mogące stanowić dowody w sprawie. Działania zostały zrealizowane w skoordynowany sposób, na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Zatrzymane osoby, czterech mężczyzn i jedna kobieta, w wieku od 24 do 44 lat, są podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z handlu "dopalaczami".
Łącznie w ramach tej sprawy funkcjonariusze CBŚP zatrzymali już 15 osób, z czego 8 zostało tymczasowo aresztowanych. Część osób podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupy przestępczej, a także przestępstwa związane z handlem „dopalaczami” i poprzez to sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Jeden z zatrzymanych wcześniej mężczyzn jest podejrzany o kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczą prania pieniędzy pochodzących ze sprzedaży "dopalaczy".
Więcej o sprawie pisaliśmy w komunikacie: Zatrzymani handlarze "dopalaczami" (http://policja.pl/pol/aktualnosci/164979,Zatrzymani-handlarze-dopalaczami.html)
Centralne Biuro Śledcze Policji przypomina, że zażycie "dopalaczy" może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, poprzez zaburzenie rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi skutkujące utratą przytomności a także zatrzymaniem krążenia. Ponadto osoba, która zażyła "dopalacze" może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny i irracjonalny oraz stwarzać zagrożenie dla siebie a także innych ludzi.
Przyjęcie nawet najmniejszej ilości dopalaczy może spowodować śmierć osoby, która je zażyła!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.05.2019, 10:44 |
Źródło informacji | CBŚP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |