Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Zespół prasowy CBŚP informuje:
CBŚP zatrzymało 4 osoby do sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Krajową dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie spłaty. Według śledczych rola tych osób mogła być związana z obsługą prawną transakcji, a ponadto część podejrzanych mogła pełnić funkcję tzw. „naganiaczy”. W całej sprawie śledczy badają 150 transakcji dotyczących nieruchomości, a także występuje już 15 osób podejrzanych.
Policjanci Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie spłaty.
W ostatnim czasie w okolicach Warszawy policjanci łódzkiego CBŚP zatrzymali 4 osoby do tej sprawy. Następnie wszystkie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także trzy z nich zarzuty zawarcia umowy pożyczki, wykorzystując przymusowe położenie innych osób, tak zwanego wyzysku kontrahenta, oraz oszustw. Ponadto jednej osobie przedstawiono zarzut niedopełnienia obowiązków funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Według śledczych rola tych osób mogła być związana z obsługą prawną transakcji, a ponadto część podejrzanych mogła pełnić funkcję tzw. „naganiaczy”, czyli proponować udzielenie pożyczek, pośredniczyć przy sporządzaniu umów, jak również sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji. Funkcjonariusze w ramach działań wykonali także szereg przeszukań miejsc zamieszkania i pobytu podejrzanych. Zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz dokumentację, która będzie poddana szczegółowej analizie przez śledczych. Zabezpieczono także mienie podejrzanych w kwocie 600 tysięcy złotych, a 3 osoby decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane.
Ta akcja jest kontynuacją działań w sprawie, o której więcej pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku w komunikacie: Pokrzywdzeni nie zdawali sobie sprawy, że biorąc pożyczki tracą nieruchomości.
Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie tej grupy udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie spłaty. Grupa mogła działać w latach 2010 - 2015 na terenie niemal całego kraju i w tym czasie jej członkowie mogli oszukać wiele osób będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej. W ramach śledztwa badanych jest ponad 150 transakcji dotyczących nieruchomości. Łącznie w całym postępowaniu występuje już 15 podejrzanych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ bf/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.02.2021, 07:53 |
Źródło informacji | CBŚP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |