Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: nowy rządowy program dla repatriantów „Powrót do domu” (komunikat)

16.10.2015, 18:21aktualizacja: 16.10.2015, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Na piątkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski oraz wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk omówili założenia wieloletniego programu skierowanego do repatriantów „Powrót do domu”.

Minister Trzaskowski: „Wszyscy ludzie z polskimi korzeniami są dla nas absolutnym priorytetem”.

Minister Rafał Trzaskowi podczas prezentacji nowego programu rządowego mówił o repatriantach: „to są ludzie, których rodziny na Wschodzie, jeszcze w latach 30-tych, dały świadectwo polskiego patriotyzmu. Utrzymali poczucie narodowe, utrzymali wiarę, część z nich utrzymała także język. Dzięki decyzji pani premier Ewy Kopacz, zaczynamy nowy program repatriacji skierowany do Polaków na Wschodzie”.

Wiceminister spraw zagranicznych przypomniał, że w 2013 roku zostały poczynione kroki, by dokonać ułatwień w polskim prawie, m.in. dokonano zmiany programu „Karta Polaka”. „Z tego programu skorzystało od początku jego istnienia 160 tys. osób, a od maja 2014 roku, kiedy weszła w życie zmieniona procedura, skorzystało z niej ponad 6,5 tys. ludzi" – powiedział wiceminister Trzaskowski.

Dodał, że „Jesteśmy świadomi, że jeszcze 2,5 tys. osób oczekuje na repatriację. W związku ze zmienioną sytuacją budżetową -po zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu – postanowiliśmy przyspieszyć program repatriacji. Pani premier zdecydowała się na przygotowanie Programu ‘Powrót do domu’”.

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk powiedział, że w listopadzie 2015 r. program „Powrót do domu” powinien być przedmiotem prac i akceptacji Rady Ministrów. Zaznaczył, że program daje możliwość przyjazdu do Polski w ciągu najbliższych 5 lat wszystkim oczekującym na to osobom. Wiceminister podkreślił, że bardzo istotna jest współpraca z samorządami przy realizacji tego programu.

„Powrót do domu – wieloletni program rządowy dla repatriantów w latach 2016 – 2021”

Kwota przeznaczana na repatriację zostanie zwiększona – co najmniej 30 mln zł co roku. Minister Stachańczyk wymienił szereg założeń programu:

- Każdy samorząd, który będzie chciał przyjąć rodzinę repatriantów dostanie środki z budżetu państwa, maksymalna kwota dotacji zostanie zwiększona o ok. 1/3. Dotychczas, tylko część samorządów dostawała te pieniądze w zależności od tego jakich repatriantów chciała przyjąć.

- Będzie finansowany specjalny program adaptacyjny, w ramach którego repatrianci będą dostawać zasiłek na pobyt przez okres do 12 miesięcy. W ramach indywidualnych programów adaptacyjnych finansowane będą m.in. kursy języka polskiego, kursy zawodowe i kursy adaptacyjne realizowane w miejscu osiedlenia.

- Aktywizacją zawodową zostaną objęci małżonkowie repatriantów (utworzenie miejsca pracy, szkolenie, wynagrodzenie), na tych samych zasadach co repatrianci.

- Dla tych, którzy będą chcieli przyjechać do Polski mając zagwarantowana pracę, stworzony zostanie program dopłat do najmu lokali. Rząd będzie dopłacał do wynajmu przez 12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet przez 24 miesiące.

- Poszerzone zostaną możliwości uznania za repatrianta – tak, aby każda osoba polskiego pochodzenia, która skończy studia w Polsce, mogła zostać uznana za repatrianta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.10.2015, 18:21
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ