Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Trwa wizyta szefowej rządu w Kosowie. Premier Ewa Kopacz odwiedziła polskich policjantów służących na misji Unii Europejskiej. Spotka się także z żołnierzami służącymi na misji NATO. Weźmie m.in. udział w spotkaniach świątecznych w polskich bazach.
Wizyta w bazie Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Mitrowicy
„Wizyta u polskich funkcjonariuszy pełniących służbę poza granicami kraju jest dla mnie wielkim zaszczytem. Cieszę się, że w tym szczególnym okresie roku mogę państwa odwiedzić” – powiedziała premier Ewa Kopacz w bazie Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Mitrowicy.
Szefowa polskiego rządu podziękowała polskim funkcjonariuszom „za zaangażowanie w trudny proces budowania demokratycznych struktur państwowych i zapewnianie porządku publicznego w Kosowie”. Dodała, że m.in. poprzez służbę w Kosowie, Polska wywiązuje się z sojuszniczych zobowiązań oraz solidaryzuje się z narodami, które potrzebują wsparcia.
„Za waszą ciężką, odpowiedzialną i niebezpieczną służbę bardzo dziękuję” – powiedziała do funkcjonariuszy.
„Chcę, byście po zakończeniu misji zdrowi wrócili do ojczyzny” – zakończyła.
Wizyta w bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Novo Selo
„Bezpieczeństwo kraju nie jest dane raz na zawsze. Trzeba o nie zabiegać i to nie tylko na terenie kraju, ale również w jego sąsiedztwie.” – powiedziała premier Ewa Kopacz na spotkaniu z żołnierzami PKW KFOR.
Szefowa rządu przypomniała, że to pierwsza NATO-wska operacja wojskowa naszych Sił Zbrojnych.
Premier Ewa Kopacz powiedziała, że dziś nasza armia jest zupełnie inna niż w momencie startu misji. „Jedno pozostało niezmienne – profesjonalizm, zaangażowanie i oddanie polskich żołnierzy. Was wszystkich” – podkreśliła. Dodała, że międzynarodowa pomoc dla Kosowa to dla mieszkających tutaj ludzi często ostatnia szansa na bezpieczne życie i rozwój.
„Jesteśmy z wami, by powiedzieć, że doceniamy, że jesteście właśnie tu, a nie przy rodzinnych stołach. Ci w kraju życzą wam spokojnego powrotu.” – zakończyła.
Premier Ewa Kopacz rozmawiała także z dowódcą KFOR, generałem Francesco Paolo Figliuolo oraz zastępcą szefa misji EULEX Kosowo, Joëlle Vachter.
W delegacji biorą udział ministrowie:
- obrony narodowej, Tomasz Siemoniak oraz
- spraw wewnętrznych, Teresa Piotrowska.
EULEX
Polska Policja we wrześniu 1999 roku rozpoczęła służbę w ramach Tymczasowej Misji Administracyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie (UNMIK). Jednostka Specjalna Polskiej Policji (JSPP) służbę w Kosowie rozpoczęła w listopadzie 2000 roku. Od grudnia 2008 roku polscy policjanci i eksperci rozpoczęli służbę w misji pod auspicjami Unii Europejskiej (EULEX).
Obecnie w ramach Jednostki Specjalnej Polskiej Policji służbę pełni niemal 100 policjantów, ekspertów i funkcjonariuszy Straży granicznej. Głównym celem jest wspomaganie organów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Kosowie oraz rozwijanie i wzmacnianie wieloetnicznych służb policyjnych.
KFOR
To już 31. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Kontyngent w sile ponad 200 żołnierzy realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym, monitorując przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych dotyczących Kosowa. Najważniejszym zadaniem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie jest stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Obecnie w operacji KFOR uczestniczy 31 państw, w tym 23 z NATO.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.04.2015, 16:55 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |