Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIS informuje:
16 września 1920 r. pod Dytiatynem w województwie stanisławowskim, podczas wojny polsko-bolszewickiej, 13. pułk piechoty i 8. Brygada Artylerii Wojska Polskiego zastąpiły drogę 8. Dywizji Kawalerii Armii Czerwonej, wspieranej przez brygadę i pułk bolszewickiej piechoty. - Z najgłębszą czcią wspominamy i składamy hołd naszym bohaterskim żołnierzom wiernym Ojczyźnie i walczącym do końca – poległym w bitwie pod Dytiatynem. W ciągu wielogodzinnych walk, niewielki oddział Polaków odparł 5 szarż Armii Czerwonej. Kiedy zabrakło amunicji – bronili się bagnetami i kolbami. To tu właśnie oddali życie spełniając swój żołnierski obowiązek - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas uroczystych obchodów rocznicy.
Polakom udało się zatrzymać wojska nieprzyjaciela, ratując przed rozbiciem 8. Dywizję Piechoty oraz sprzymierzoną ukraińską dywizję kawalerii. Jak zauważyła Wicemarszałek bitwa, w której tak wielu polskich żołnierzy złożyło swe życie na ołtarzu ojczyzny, była kluczowa dla polskiej kontrofensywy. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: - Bohaterowie Wzgórza 385, spoczywajcie w pokoju wiecznym i wiecznej chwale, którą zdobyliście w walce za Ojczyznę! Cześć Waszej pamięci!
W II Rzeczpospolitej pamięć o tamtych wydarzeniach była żywa, a bitwa zyskała miano „Polskich Termopil”. Walki żołnierzy polskich pod Dytiatynem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. - "DYTIATYN 16 IX 1920".
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.09.2019, 17:30 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |