Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIS informuje:
- To jest nasza, ale i wasza ogromna rola, żebyście byli dumni z tego, że jesteście Polakami. Żebyście pamiętali, o tym, że możecie mówić, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej za naszą, ale i za waszą wolność, za wolność innych narodów. Ktoś tę pamięć o wojnie musi przechowywać i przekazywać - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek do młodzieży podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Jaworze w woj. dolnośląskim 2 września.
Podczas swojego wystąpienia w Teatrze Miejskim Elżbieta Witek wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy poświęcili zdrowie i życie za wolność Ojczyzny. Marszałek Sejmu podziękowała obecnym na obchodach kombatantom, którzy przeżyli niedolę wojny, łagrów na Syberii, wojennej tułaczki. - Życzę zdrowia, jeszcze wielu lat w szczęściu, otoczeni szacunkiem i pamięcią ze strony młodego pokolenia. Bo ten pomost pomiędzy wami a młodym pokoleniem istnieje. I mam nadzieję, wyrażam ogromną nadzieję, że wy młodzi będziecie potrafili z tego doświadczenia osób, które przeżyły wojnę, korzystać. Po to, żeby być mądrzejszymi na przyszłość - dodała marszałek Witek.
- Byliśmy wszędzie, i mimo iż po wojnie znaleźliśmy się w gronie państw zwycięskich, to niestety to zwycięstwo przez następne pięćdziesiąt lat było dla nas bardzo gorzkie. Ale duma z Polaków, z polskiego żołnierza, ale także z polskich cywilów, którzy tak dzielnie, z taką determinacją walczyli o własne państwo, godność, honor, ale także o to, żeby przeżyć, żyć dalej. To wszystko zasługuje na nasz szacunek. I dziś to jest właśnie ten dzień, w którym ten szacunek poprzednim pokoleniom okazujemy - podkreśliła Marszałek Sejmu.
Przed uroczystością w Teatrze Miejskim, Marszałek Sejmu uczestniczyła w inauguracji nowego roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księcia Bolka I. oraz w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze. - Nauka to jest bardzo ciężka praca, ale tę pracę trzeba wykonać, żeby przyszły potem efekty. Dlatego życzę wam, byście potrafili ten rok szkolny i kolejne wykorzystać jak najlepiej na naukę, bo to jest kapitał, który będzie w przyszłości procentował - mówiła marszałek Witek do młodzieży.
Marszałek Sejmu przypomniała, że sama poświęciła zawodowi nauczyciela wiele lat, a wśród obecnych nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości dostrzega wielu swoich uczniów i wychowanków. - To było moje marzenie, które się spełniło. 27 lat uczyłam dzieci i młodzież. To było największe szczęście, największa radość – mówiła Elżbieta Witek do uczniów, rodziców i nauczycieli w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze.
Z kolei w I LO marszałek Witek przypomniała, że w niedzielę obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która była najstraszniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości i świata, ponieważ pochłonęła miliony ludzkich istnień, w tym 6 mln Polaków. Podkreśliła, że obecni polscy uczniowie za parę lat mają się stać elitą polskiego narodu. - I to wy będziecie musieli tu, w Polsce, ale także poza granicami umieć rozmawiać o tym, co się działo 80 lat temu. To jest nasze dziedzictwo i to jesteśmy winni wszystkim ofiarom drugiej wojny światowej. Nie zapominajcie o tym, bo naród jest tylko silny siłą swojej tradycji i swoich korzeni. A my mamy niezwykle bogatą i wspaniałą tradycję i bardzo mocne korzenie, dlatego trwamy i dlatego przetrwaliśmy najtrudniejsze lata i zdarzenia w naszej historii. Tylko dlatego, że byliśmy razem, że byliśmy siłą, że mieliśmy świadomość, kim jesteśmy - powiedziała Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu dodała, że odchodziliśmy też rocznicę powstania „Solidarności”, której znaczenie jest ważne nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. - Niemcy podkreślają, że gdyby nie polska „Solidarność”, że gdyby nie polski niezależny, samorządny związek zawodowy, nie byłoby zmian w Niemczech. To później runął mur berliński. To dzięki naszej aktywności, naszej odwadze, naszej postawie zmieniła się Europa. My zrealizowaliśmy swoje dążenie do wolności, a Niemcy swoje dążenie do jedności, bo przez wiele lat jeden naród niemiecki sztucznie podzielony był murem berlińskim. Ten mur runął także dzięki Polakom - powiedziała marszałek Witek.
Ponadto, w ramach poniedziałkowej wizyty na Dolnym Śląsku, marszałek Sejmu Elżbieta Witek uczestniczyła w ceremonii złożenia kwiatów pod Obeliskiem 1000-lecia Państwa Polskiego i Zwycięstwa nad Faszyzmem w Jaworze.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.09.2019, 19:02 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |