Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Prace na Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych można przesyłać do 4 grudnia br. (komunikat)

06.10.2023, 13:30aktualizacja: 06.10.2023, 13:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Do 4 grudnia br. można przysyłać prace na doroczny Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt. „Polki poza Polską”.

Celem konkursu jest pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym. Od zawsze na barkach kobiet spoczywało utrzymanie polskości poza granicami, bo głównie kobiety przekazywały kolejnym pokoleniom tradycje, kulturę i język, to one przyczyniły się do zachowania i budowania naszej tożsamości narodowej, to dzięki kobietom przetrwała polska kultura i pamięć historyczna, gdy nie było Polski, a mężczyźni ginęli w kolejnych powstaniach i wojnach. W przeszłości kobiety były nie tylko cichymi bohaterkami codzienności, działającymi na marginesie wielkiej historii, ale działały w tajnych stowarzyszeniach, zbierały fundusze, opiekowały się rodzinami, walczyły też z bronią w ręku, były w konspiracji.

Z danych statystycznych wynika, że obecnie więcej kobiet niż mężczyzn z Polski decyduje się na emigrację. Dlatego Senat chciałby wiedzieć, jak radziły sobie i radzą Polki poza granicami. Czy odnoszą sukcesy zawodowe i osobiste, dlaczego wybierają życie na obczyźnie, czy interesują się tym, co dzieje się w ich kraju ojczystym, czy podtrzymują więzi z krajem, czy chcą, by ich dzieci mówiły po polsku, czy przekazują dzieciom historię i tradycje kraju pochodzenia, czy są zainteresowane dzieleniem się swoim doświadczeniem i wiedzą z rodakami w kraju. Z jakimi problemami i ograniczeniami borykają się polskie kobiety poza Polską, czy polskie pochodzenie pomaga im, czy przeszkadza w osiągnięciu sukcesu za granicą, wreszcie - jak radzą sobie kobiety, które nigdy nie opuściły Polski, a znalazły się poza granicami na skutek powojennego przesunięcia granic. Czy trwają przy polskości i czy polskość pomogła im przetrwać, czy też była przeszkodą w ich życiu poza Polską.

Senat pragnie zainspirować dziennikarzy do znalezienia takich kobiet i opowiedzenia ich historii, do poszukiwania także w przeszłości takich kobiet, o których warto opowiedzieć i przywrócić je pamięci współczesnych Polaków. Te refleksje pozwolą Senatowi zastanowić się, co jeszcze można zrobić dla podtrzymywania polskości i umacniania więzi naszych rodaków poza granicami z krajem.

W Konkursie mogą wziąć udział dziennikarze pracujący w krajowych i polonijnych gazetach, czasopismach, rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych, portalach internetowych, a także współpracownicy tych mediów. Warunkiem udziału w konkursie jest: opublikowanie materiału dziennikarskiego lub wyemitowanie programu, filmu, reportażu, zwanych dalej „pracą konkursową”, po raz pierwszy w terminie od 1 stycznia 2023 r. do 30 listopada 2023 r. i przesłanie kopii pracy konkursowej drogą elektroniczną do 4 grudnia 2023 r. przez formularz dostępny pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdRrXrcUBG_b1LqF6onpGaz3uNU6nxZu_rsyRuSP_x0KD_b4A/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0

Zwycięzcom konkursu zostaną przyznane nagrody: I nagroda - 15000 zł, II – 9000 zł, III – 7000 zł i 3 wyróżnienia po 4000 zł.

Regulamin konkursu zamieszczony jest stronie internetowej Senatu w zakładce „Dla mediów”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ agz/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2023, 13:30
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ