Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
14 maja br. Senat podjął przez aklamację uchwałę w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.
Izba składa hołd wszystkim bohaterom i ofiarom "najbardziej tragicznego w skutkach, brutalnego i krwawego konfliktu w dziejach ludzkości". "Okrucieństwa, jakich ludność doświadczyła podczas II wojny światowej, niech będą przestrogą dla wspólnoty międzynarodowej przed pogardą dla drugiego człowieka i ostrzeżeniem, aby nie budować przyszłości na nacjonalizmach" – czytamy w uchwale.
Senatorowie przypominają, że we wrześniu 1939 r. wojska niemieckiego Wehrmachtu dokonały aktu napaści na Rzeczpospolitą Polską, atakując z lądu, morza i powietrza, a kilkanaście dni później zaatakowała Armia Czerwona. Przez następne 6 lat Polacy poddawani byli bestialskim represjom ze strony hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. W wyniku zaplanowanego ludobójstwa oraz zsyłek i deportacji na nieznaną wcześniej skalę poległo i zamordowanych zostało niemal 6 milionów obywateli polskich. Szkody materialne także były niewyobrażalne. Zniszczone zostały m.in. ośrodki przemysłowe, infrastruktura krytyczna, kolejowa, lądowa, szpitale, szkoły czy bezcenne dobra kultury. Wymownym symbolem tych tragicznych czasów są niemieckie obozy zagłady tworzone na polskich ziemiach oraz nigdy nieosądzona zbrodnia katyńska.
"Rocznica zakończenia II wojny światowej skłania do refleksji nad układem sił, jaki powstał po 1945 roku. Decyzje mocarstw, podjęte w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, zapadły bez udziału najbardziej zainteresowanych – nie było nawet konsultacji z nimi – czyli państw europejskich, których powojenne losy zostały wówczas zdeterminowane na dziesięciolecia" – napisali senatorowie. Zwracają też uwagę, że zbrojna agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła na przestrzeń strategiczną i perspektywy bezpieczeństwa dla Polski oraz europejskich państw NATO, ukazując potrzebę dopełnienia gwarancji transatlantyckich europejskim aspektem obronności.
Senatorowie, "mając w pamięci długofalowe konsekwencje powojennych decyzji zapadłych w Teheranie, Jałcie i Poczdamie", apelują do wspólnoty międzynarodowej o odważne przeciwstawianie się złu oraz o niezłomne dążenie do sprawiedliwego pokoju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.05.2025, 12:57 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |