Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Senat podjął uchwałę w 100-lecie Szkoły Orląt i w 85. rocznicę bitwy o Anglię (komunikat)

17.07.2025, 11:29aktualizacja: 17.07.2025, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

16 lipca Senat przez aklamację podjął uchwałę w 100-lecie Szkoły Orląt i w 85. rocznicę bitwy o Anglię.

W uchwale w 85. rocznicę bitwy o Anglię i w stulecie Szkoły Orląt Senat RP składa hołd „bohaterskim polskim lotnikom, których postawa jest powodem niegasnącej dumy i zarazem inspiracją dla obecnego i przyszłych pokoleń”, a także podkreśla zasługi twórców Szkoły Orląt, pokoleń instruktorów i całego personelu, „których służba i praca przyniosła, i nadal przynosi do dziś znakomite efekty wyszkolenia”.

Senatorowie przypominają historię i dokonania polskiego szkolnictwa lotniczego i niezaprzeczalny wkład polskich lotników w pierwsze zwycięstwo nad III Rzeszą: „w listopadzie 1925 r. w Grudziądzu rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Lotnictwa, przeniesiona po półtora roku do Dęblina, gdzie jako Lotnicza Akademia Wojskowa – istnieje do dziś, kształcąc kolejne pokolenia elity polskich sił powietrznych”.

Przypominają także, że „już w okresie międzywojennym, zaliczona do czołówki europejskich szkół lotniczych, zapewniła mistrzowskie wyszkolenie ponad sześciuset obserwatorom i niemal trzystu pięćdziesięciu pilotom. Spośród wychowanków «dęblińskiej skrzydlatej szkoły» ponad stu uczestniczyło w bitwie o Anglię, a 29 z nich sięgnęło podczas drugiej wojny światowej po laur asa myśliwskiego, uzyskując co najmniej pięć zestrzeleń”.

„Absolwenci Szkoły Orląt stanowili trzon Polskich Sił Powietrznych, zapisując szczególnie piękną kartę w bitwie o Anglię. Należeli do największej sojuszniczej grupy lotników, którzy za sterami legendarnych Hurricane’ów i Spitfire’ów wykazali się doskonałym instynktem myśliwskim i wybitnym kunsztem pilotażu. W 1940 r., w trzymiesięcznych zmaganiach nad „samotną wyspą nadziei”, walcząc z mającą miażdżącą przewagę liczebną Luftwaffe, polscy lotnicy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo i udaremnili niemieckie plany podboju Anglii. Pozbawieni Ojczyzny odpłacali niemieckim lotnikom za popełnione zbrodnie, za bestialskie ostrzeliwanie uciekającej ludności cywilnej w 1939 r. Dowiedli niezachwianej woli walki, niezrównanej odwagi, wytrwałości oraz patriotyzmu najwyższej próby, okupionego śmiercią 29 bohaterów” – czytamy w uchwale.

Senatorowie dziękują także „wszystkim osobom, stowarzyszeniom i instytucjom zaangażowanym w kraju i za granicą w organizację przedsięwzięć upamiętniających wkład polskich lotników w zwycięstwo wolności nad zbrodniczym totalitaryzmem”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2025, 11:29
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ