Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Senat wprowadził poprawki do ustawy o bonie energetycznym (komunikat)

22.05.2024, 17:09aktualizacja: 23.05.2024, 17:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

22 maja br. Senat wprowadził poprawki do ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 62 senatorów, nikt nie był przeciw, a 31 senatorów wstrzymało się od głosu.

W wyniku głosowań Senat wprowadził poprawki głównie o charakterze legislacyjnym. Jedna z przyjętych poprawek ma m.in. na celu umożliwienie zawieszenia na 6 miesięcy pobierania od odbiorców w gospodarstwach domowych tzw. opłaty mocowej.

Ustawa wprowadza jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych o niższych dochodach w postaci bonu energetycznego, wypłacanego w drugiej połowie 2024 r. Maksymalna wartość bonu to 300–600 zł lub 600–1200 zł przy ogrzewaniu z użyciem prądu i będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym i ich dochodów.

Ustawa wprowadza też czasowe ograniczenia cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe, a także zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania bonu energetycznego. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od lipca do grudnia 2024 r. wyniesie 500 zł za MWh, a dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorstw – 693 zł/MWh.

Nowe przepisy likwidują od 1 lipca 2024 r. zamrożenie ceny gazu dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh i wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego – PGNiG OD. Do 30 czerwca 2025 r. będzie obowiązywał system rekompensat za utrzymanie przez dostawcę określnych cen ciepła systemowego. Do końca 2024 r. cena ta wyniesie 119,39 zł za GJ, a w pierwszej połowie 2025 r. – 134,97 zł za GJ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2024, 17:09
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ