Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: wyjaśnienia CIS do artykułu w dzienniku"Rzeczpospolita" (komunikat)

29.10.2019, 14:17aktualizacja: 29.10.2019, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-CIS informuje:

W wtorek, 29 października, w publikacji „Rzeczpospolitej”, poświęconej pracom legislacyjnym nad rozporządzeniem Rady Ministrów ws. szczegółowych warunków przeprowadzania i dokumentowania czynności przez funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, CIS wyjaśnia, że opisane w artykule wątpliwości dotyczą uregulowań, które były obecne wyłącznie w pierwotnym projekcie rozporządzenia i zostały z niego wykreślone na wczesnym etapie prac legislacyjnych.

Obowiązująca od 20 maja 2018 r. ustawa o Straży Marszałkowskiej precyzuje w art. 12 uprawnienia funkcjonariuszy tej formacji mundurowej. Przewiduje m.in. możliwość wydawania przez funkcjonariuszy SM poleceń osobom, których zachowanie stwarza lub może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i obiektów podlegających ochronie tej formacji, legitymowania osób, dokonywania kontroli bezpieczeństwa osób, pojazdów, bagaży, przesyłek, pomieszczeń i terenu Parlamentu.

Art. 12 ust. 8 ustawy o SM zawiera delegację ustawową dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia, które sprecyzuje m.in. szczegółowe warunki przeprowadzania czynności kontrolnych, obowiązki funkcjonariuszy, uprawnienia osób kontrolowanych oraz sposób dokumentowania tych czynności. Opisane w artykule postanowienia są oparte o nieaktualną wersję projektu, oznaczoną na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji jako projekt z 16 września 2019 r. W rzeczywistości, zasady dotyczące wstępu na teren Sejmu osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie i innych wysokich rangą urzędników, są uregulowane w zarządzeniu Marszałka Sejmu z 9 stycznia 2008 r. ws. wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu.

Z wspomnianego zarządzenia Marszałka Sejmu wynika, że Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, wiceprezesi Rady Ministrów, Marszałek Sejmu, Wicemarszałkowie Sejmu, Marszałek Senatu, Wicemarszałkowie Senatu i byli Prezydenci RP wchodzą na tereny i do budynków bez okazywania jakichkolwiek dokumentów. Z kolei inne osoby, m.in. objęte ustawą o osobach zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, a także np. prezes Trybunału Konstytucyjnego, I prezes Sądu Najwyższego i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego wchodzą do Sejmu na podstawie legitymacji służbowych.

Centrum Informacyjne Sejmu podkreśla, że według aktualnego etapu prac legislacyjnych, Stały Komitet Rady Ministrów, po rozpatrzeniu sprawy w trybie obiegowym, przyjął 22 października 2019 r. projekt opisanego w artykule rozporządzenia w wersji niezawierającej żadnego z zakwestionowanych w tekście rozwiązań.

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=F66AD63A52F2DF44C12584A200417106

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2019, 14:17
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ