Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Coraz bliżej uruchomienia programu FEnIKS. Podpisano porozumienia o współpracy

15.12.2022, 10:19aktualizacja: 15.12.2022, 11:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. MFiPR
Fot. MFiPR
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wraz z przedstawicielami MKiDN, MKiŚ, MZ oraz CUPT podpisali w środę porozumienia w sprawie realizacji wybranych zadań z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.

Na mocy podpisanych porozumień minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister klimatu i środowiska, minister zdrowia oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych, będą pełnić funkcje Instytucji Pośredniczących w realizacji programu FEnIKS. Podpisane dokumenty regulują wzajemne prawa i obowiązki oraz wyznaczają ramy współpracy na najbliższe kilka lat.

W efekcie instytucje te będą odpowiadać za inwestycje w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski, rozwoju OZE, ochrony środowiska, bezpiecznego i ekologicznego transportu, rozwoju ochrony zdrowia oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

„Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 to największy pod względem alokacji oraz liczby priorytetów rozwojowych program krajowy w całej Unii Europejskiej. Podpisane dziś porozumienia regulują nasze międzyresortowe prawa i obowiązki oraz wyznaczają ramy współpracy na najbliższe kilka lat” – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas uroczystości podpisania porozumień w MFiPR.

Minister podkreślił, że reprezentowane instytucje posiadają ogromne doświadczenie między innymi w związku z wdrażaniem Programów Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013 oraz 2014-2020.

„Jestem przekonany, że dotychczasowa nasza owocna współpraca będzie kontynuowana z sukcesami podczas wdrażania programu FEnIKS” – mówił Puda.

Szef MFiPR podkreślił, że program będzie realizowany na obszarze całej Polski.

„Wykonanie programu zadecyduje o sukcesie wykorzystania Funduszu Spójności, który jest głównym źródłem finansowania największych inwestycji w Polsce” – zaznaczył minister.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński podkreślił, że państwo polskie efektywnie działa także w obszarze środków europejskich. Minister przypomniał, że w poprzedniej perspektywie w sektorze kultury zrealizowano w naszym kraju 146 projektów o wartości ponad 3 mld zł, z czego 1/3 to były środki z budżetu państwa, a 2/3 – z funduszy wspólnotowych.

„W tej perspektywie na kulturę będzie przeznaczone 600 mln euro, o 133 mln euro więcej niż w poprzedniej. Te pieniądze zostaną przeznaczone głównie na zwiększenie atrakcyjności infrastruktury kultury oraz atrakcyjności turystycznej miejsc dziedzictwa historycznego. Dziękuję za dobrą współpracę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jako instytucja pośrednicząca przyjmujemy współodpowiedzialność za sprawne wydatkowanie tych środków” - dodał Gliński.

„To kolejne środki, które będą stanowiły wsparcie w unowocześnianiu i profesjonalizowaniu placówek ochrony zdrowia. Celem zwiększania nakładów na polską ochronę zdrowia jest stałe podnoszenie standardów i tworzenie systemu przyjaznego dla pacjenta. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę możemy poszerzać spektrum usług świadczonych w gabinetach lekarskich” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska zwróciła uwagę, że w stosunku do lat ubiegłych, widoczny jest znaczny wzrost wysokości środków, który jest adekwatny do skali wyzwań w sektorze energetyki. "Bardzo mnie cieszy, że wzrosły też kwoty przeznaczone na projekty dotyczące adaptacji do zmian klimatu i ochronę środowiska. Aby wykorzystać tak duże środki musimy działać sprawnie i efektywnie. Nasi beneficjenci oraz instytucje posiadają jednak wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu programów unijnych. Jestem więc przekonana, że sprostamy temu wyzwaniu z ogromnym pożytkiem dla całego społeczeństwa” - zaznaczyła Golińska.

„Podpisanie porozumienia w sprawie realizacji Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) to wyjątkowy moment dla CUPT jako jednostki pośredniczącej. W ramach największego programu krajowego CUPT będzie dysponował 12,9 mld euro na inwestycje transportowe. Nadal będziemy wspierać drogi, koleje, transport miejski, inwestycje intermodalne i w portach morskich” – zaznaczyła dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech.

Miliardy na inwestycje z FEnIKS-a

FEnIKS to największy program polityki spójności w Unii Europejskiej. Łączna kwota przeznaczona na inwestycje i inne przedsięwzięcia wyniesie blisko 29,3 mld euro (ok. 115 mld zł). Środki te pochodzą z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa.

O dofinansowanie w programie FEnIKS będą mogły ubiegać się m.in.: samorządy terytorialne, przedsiębiorstwa, administracja publiczna, zarządcy infrastruktury kolejowej, drogowej, wodnej śródlądowej, terminali intermodalnych, przewoźnicy transportu miejskiego, intermodalnego i kolejowego, dostawcy usług energetycznych, właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych, służby nadzoru ruchu, ratownicze, straży pożarnej i inne służby publiczne, podmioty zarządzające portami lotniczymi, portami morskimi i parkami narodowymi, instytucje ochrony zdrowia, instytucji kultury, nauki i edukacji, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.

Prace nad programem zaczęły się ponad trzy lata temu. Program powstał przy zaangażowaniu szerokiego grona partnerów: władz publicznych, partnerów społeczno-gospodarczych oraz organizacji pozarządowych. Negocjacje z Komisją Europejską trwały wiele miesięcy i zakończyły się 6 października tego roku zatwierdzeniem programu.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.12.2022, 10:19
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ