Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Pierwszy milion w tym roku (komunikat)

10.03.2021, 16:05aktualizacja: 10.03.2021, 16:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Cyfryzacja KPRM informuje:

Tylko w tym roku już milion Polaków założyło profil zaufany (PZ)! Wiele wskazuje na to, że marzec zapisze się w historii PZ jako miesiąc, w którym 10 milionów Polaków będzie miało profil zaufany.

1 009 307 – dokładnie tyle osób założyło profil zaufany od 1 stycznia do 9 marca tego roku. - To niewiele mniej niż przez cały 2018 rok i o wiele więcej niż przez pierwsze siedem lat funkcjonowania PZ. W sumie z profilu zaufanego korzysta już 9 808 364 osoby – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Załóż i korzystaj

Czym jest profil zaufany (PZ)? Mówiąc bardziej skomplikowanie: to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Mówiąc prościej: to dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją.

Dzięki profilowi zaufanemu można załatwiać nie tylko urzędowe, ale i życiowe sprawy. Przykłady? Wniosek o 500+, rejestracja na szczepienie, e-PIT. Lista jest oczywiście dużo dłuższa. Pełną listę dostępnych e-usług znajdziecie na GOV.pl.

Naprawdę warto mieć profil zaufany! Podpowiadamy, jak go założyć.

Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym.

Aby móc korzystać z e-administracji – potrzebujemy profilu zaufanego. Aby mieć profil zaufany – musimy go założyć. Do tej pory zrobiło to ponad 9,8 miliona osób.

Założenie profilu zaufanego nie jest trudne. Najszybciej to zrobić oczywiście przez internet.

Największe polskie banki - PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo umożliwiają założenie profilu zaufanego za ich pośrednictwem. To najprostszy i najszybszy sposób, by zdobyć PZ.

Jeśli macie konto w jednym z tych banków, wejdźcie na GOV.pl i w wyszukiwarkę wpiszcie Załóż profil zaufany, a później kliknijcie w pierwszą wyświetlającą się informację. Możecie też skorzystać z bezpośredniego linku do tej e-usługi https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany. System poprowadzi Was krok po kroku.

A co jeśli nie macie elektronicznego konta w banku? Nic nie szkodzi. Mamy rozwiązanie. To tymczasowy profil zaufany, który można potwierdzić w trakcie videospotkania z urzędnikiem.

Myślimy też o seniorach i aby im łatwiej było przejść tę procedurę – przygotowaliśmy specjalną e-usługę. To profil zaufany 80+ i 70+.

- Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tymczasowy PZ jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Przeczytajcie, jak założyć tymczasowy profil zaufany dla seniora https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/skorzystaj-z-profilu-zaufanego-80. To nic trudnego!

Szczęśliwe liczby

Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438. Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją.

- Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej – mówi minister Marek Zagórski. - W pandemii zadziałały te wszystkie rozwiązania, które przygotowaliśmy wcześniej. Byliśmy przygotowani, udało się przekonać Polaków, by chcieli z tych rozwiązań korzystać częściej – dodaje.

Nieustannie - i jak widać skutecznie - przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań.

Dowód? Liczby:

2011 r. - powstanie profilu zaufanego

2016 r. - 400 tysięcy użytkowników (głównie urzędnicy)

1 stycznia 2018 r. - z profilu zaufanego korzysta 1 324 438 Polaków

1 stycznia 2019 r. - z profilu zaufanego korzysta 2 533 021 osób (przez cały 2018 r. profil zaufany założyło 1 208 583 Polaków)

1 stycznia 2020 r. - z profilu zaufanego korzysta 4 647 391 osób (przez cały 2019 r. 2 114 370 Polaków założyło PZ)

1 stycznia 2021 r. – z profilu zaufanego korzysta 8 799 057 osób (przez cały 2020 r. PZ założyło 4 174 206 Polaków)

9 marca 2021 r. – z profilu zaufanego korzysta 9 808 364 osób

Czekamy na 10 milionów - załóż profil zaufany już dziś! e-Polak potrafi!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2021, 16:05
Źródło informacji Cyfryzacja KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ