Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Częstochowa: Biuro obsługi seniora – bliżej, łatwiej, wygodniej

22.08.2023, 10:26aktualizacja: 22.08.2023, 10:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Otwarcie Biura Obsługi Seniora przy ul. Śląskiej 3/5, z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, naczelniczki Wydziału Polityki Społecznej Agnieszki Grabińskiej i Anny Sadowskiej-Kukli z Referatu Ekonomii Społecznej; Fot. Łukasz Kolewiński
Otwarcie Biura Obsługi Seniora przy ul. Śląskiej 3/5, z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, naczelniczki Wydziału Polityki Społecznej Agnieszki Grabińskiej i Anny Sadowskiej-Kukli z Referatu Ekonomii Społecznej; Fot. Łukasz Kolewiński
Śląska 3/5 – pod tym adresem miasto uruchamia punkt, do którego seniorki i seniorzy mogą zgłaszać się w przeróżnych sprawach. Także po to, aby odebrać ,,Koperty życia” – teraz z dodatkami, które w razie potrzeby ułatwią służbom niesienie pomocy.

Wcześniej siedzibą biura był Urząd Stanu Cywilnego. Jego zadaniem jest informacja dla seniorek i seniorów oraz koordynacja działań prowadzonych na ich rzecz przez wydziały Urzędu Miasta, inne jednostki miejskie, partnerów społecznych samorządu czy Uniwersytety Trzeciego Wieku.

– Przenosimy Biuro Obsługi Seniora do lepiej zlokalizowanego obiektu bliżej centrum, lepiej dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami, na parterze. Seniorki i seniorzy mogą tu przyjść albo zadzwonić, aby dowiedzieć się, co oferuje im miasto – z czego, gdzie, kiedy i w jaki sposób mogą skorzystać – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mogą tu także odebrać karty Częstochowski Senior i ,,Koperty życia”, do czego serdecznie namawiam.

Otwarciu Biura przy ul. Śląskiej 3/5 towarzyszyła prezentacja nowych elementów związanych z „Kopertami życia” – to magnesy na lodówkę i naklejki z informacją dla służb idących osobom starszym z pomocą w razie zagrożenia życia. Magnesem można przyczepić swoją ,,Kopertę życia” do drzwi lodówki czy szafki; można też taką kopertę umieścić w lodówce, oznaczając to miejsce naklejką (to przydatne, gdy lodówka jest zabudowana). Naklejkę można również umieścić na drzwiach do mieszkania – będzie to pierwszy sygnał dla ratowników, że starsza osoba ma swoją ,,Kopertę życia”. W samej kopercie natomiast należy umieścić kartę ze swoimi danymi, numerem telefonu do bliskich, informacjami o przebytych chorobach, przyjmowanych lekarstwach, uczuleniach, a także dane lekarza prowadzącego i swojej przychodni. Karty do wypełnienia można wraz z kopertami, magnesami i naklejkami informacyjnymi odebrać właśnie przy ul. Ślaskiej 3/5.

W Biurze Obsługi Seniora można odbierać nie tylko ,,Koperty życia”, ale i częstochowskie karty uprawniające seniorki i seniorów do zniżek np. w miejskich instytucjach kultury (lista partnerów oferujących rabaty na różne usługi jest na bieżąco uzupełniana). Z Biura można skorzystać na miejscu (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30), ale można też zadzwonić pod numer 34 370 71 11. W godzinach pracy Urzędu Miasta otrzymamy tam informacje o wszelkich mogących interesować środowisko senioralne sprawach, w tym działaniach składających się na program „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Program ten opiera się na trzech filarach – tworzeniu warunków dla społecznej aktywności tej grupy mieszkanek i mieszkańców miasta, dla ich rozwoju osobistego oraz kreowaniu ciekawej oferty spędzania czasu dla nich. Miasto kieruje do seniorek i seniorów programy profilaktyczne, tworzy place rekreacji w dzielnicach (także poprzez Budżet Obywatelski), proponuje zajęcia na basenach, lodowisku, treningi nordic-walking, zumby czy jogi. Swoistą kulminacją tych działań są Senioralia. Miasto oferuje ulgowy roczny bilet komunikacji oraz kartę lojalnościową dla seniorek i seniorów. Działają Centrum Aktywności Seniorów i Dzienne Domy Seniorów. W tworzeniu oferty dla środowiska senioralnego biorą udział miejskie instytucje (jak MOPS, ZGM TBS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, OKF „Iluzja”), liczne organizacje pozarządowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku, a nawet restauratorzy, dzięki którym Miasto powróciło do cieszącej się przed okresem lockdownu dużą popularnością akcji „Kawiarenka dla Seniora”. W całym tym szerokim obszarze poczynania samorządu obserwuje i opiniuje Miejska Rada Seniorów.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.08.2023, 10:26
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ