Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cztery polskie miasta rywalizują o tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy 2023

30.03.2021, 15:24aktualizacja: 30.03.2021, 15:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Komisja Europejska
Fot. Komisja Europejska
16 miast z 12 europejskich krajów ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. Wśród kandydatów z Polski znalazły się Gdańsk, Kraków, Rzeszów oraz Warszawa

Łącznie 30 miast z całej Europy rywalizuje w ramach nowego cyklu europejskich nagród dla zielonych miast. Do konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023 (European Green Capital 2023 - EGCA 2023) zgłosiło się łącznie 16 miast z 12 krajów.

Są to: Belgrad (Serbia); Cagliari (Włochy); Dublin (Irlandia); Gaziantep (Turcja); Gdańsk (Polska); Helsingborg (Szwecja); İzmir (Turcja); Koszyce (Słowacja); Kraków (Polska); Logroño (Hiszpania); Rzeszów (Polska); Skopje (Republika Macedonii Północnej); Sofia (Bułgaria); Tallinn (Estonia); Warszawa, (Polska) i Zagrzeb (Chorwacja).
 

Image
Fot. KE


Z kolei w konkursie o tytuł Europejski Zielony Liść 2022 (European Green Leaf Award - EGLA) rywalizuje 14 miast z ośmiu krajów. Są to: Arcos de Valdevez (Portugalia); Bistriţa (Rumunia); Elsinore (Dania); Frascati (Włochy); Gavà (Hiszpania); Haskovo (Bułgaria); Las Rozas de Madrid (Hiszpania); Oliveira do Hospital (Portugalia); Petrinja (Chorwacja); Pleven (Bułgaria); Sisak (Chorwacja); Treviso (Włochy); Valongo (Portugalia) i Winterswijk (Holandia).
 

Image
Źródło: KE

Wnioski dotyczące Zielonej Stolicy Europy zostaną ocenione przez panel 12 niezależnych ekspertów na podstawie 12 wskaźników środowiskowych.

Lista finalistów zostanie ogłoszona wiosną 2021 r., a wybrane miasta zostaną zaproszone do zaprezentowania się przed międzynarodowym jury, któremu przewodniczy Komisja Europejska. Każde z miast będących finalistami EGCA 2023 przedstawi roczny plan działania jako Zielona Stolica Europy. Chodzi o projekty i działania, które zamierza wdrożyć w celu zwiększenia zrównoważenia środowiskowego miasta, a także strategii komunikacyjnej.

W przypadku nagrody European Green Leaf panel ekspertów oceni wnioski w sześciu obszarach tematycznych dotyczących środowiska.

Zwycięzcy obu nagród zostaną ogłoszeni podczas ceremonii, która odbędzie się w Lahti w Finlandii, która jest Europejską Zieloną Stolicą 2021 r. Zwycięskie miasto EGCA 2023 otrzyma 600 000 euro, a maksymalnie dwa zwycięskie miasta EGLA 2022 otrzymają 200 000 euro każde do wykorzystania w projektach i działaniach mających na celu poprawę równowagi środowiskowej miasta i osiągnięcie wizji miasta w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Europejska Zielona Stolica

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.

Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem „W zielonych miastach żyje się przyjemniej”.

W 2020 r. ten prestiżowy tytuł przyznano Lizbonie (Portugalia). Miasto to dąży do osiągnięcia do 2050 r. stuprocentowej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i miało w planie zasadzenie 100 tys. drzew w 2020 roku.

Europejski Zielony Liść

Miasta, które nie są na tyle duże, by ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, mogą zamiast tego starać się o nagrodę Europejski Zielony Liść.

Mogą do niej kandydować miejscowości liczące od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. Jej celem jest docenienie i nagłośnienie osiągnięć laureatów pod względem usprawniania ekozarządzania i korzyści dla środowiska. Zwycięska miejscowość otrzyma dotację na wsparcie tej działalności w roku, w którym wygrała nagrodę.

Laureatami konkursu Europejski Zielony Liść 2020 zostały Lappeenranta (Finlandia), Limerick (Irlandia) i Mechelen (Belgia).

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News
 

Image
belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.03.2021, 15:24
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ