Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Czy warto korzystać z upadłości konsumenckiej? Sprawdź Program Ulga od Długu

10.08.2021, 11:22aktualizacja: 10.08.2021, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ulga od Długu - Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej - grafika
Ulga od Długu - Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej - grafika
Masz długi, a spłata rat przerasta Twoje możliwości finansowe? Czasami masz wrażenie, że nie ma wyjścia z tej sytuacji? Prawnik radzi upadłość konsumencką? Nie widzi innej możliwości wyjścia z długów?

Poczekaj… zanim podejmiesz tak radykalną decyzję poznaj wszystkie konsekwencje upadłości konsumenckiej.

Skutki upadłości konsumenckiej

Mecenas Dorota Wiszniewska, dyrektor prawny Programu Ulga od Długu tłumaczy:

„Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego celem jest zaspokojenie wierzycieli i umorzenie części długów. Czasem zdarza się, że postępowanie upadłościowe kończy się umorzeniem wszystkich długów. Co to oznacza? Sąd sprawdza czy dłużnik posiada majątek, który można sprzedać, aby zaspokoić wierzycieli. Należy pamiętać, że przepisanie domu, mieszkania na współmałżonka czy też dzieci, nie uchroni nas przed zajęciem majątku. Tak samo, jak rozwód czy rozdzielność majątkowa. Celem postępowania sądowego jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb wierzycieli w jak największym stopniu. Sąd również sprawdza, czy osoba składająca wniosek o upadłość konsumencką jest rzeczywiście niewypłacalna i czy dochody (również możliwości zarobkowania) nie pozwolą w przyszłości na pokrycie zaciągniętych zobowiązań. Dla sądu ważne jest również czy nadmierne zobowiązania powstały w skutek nieodpowiedzialnego zarządzania finansami, czy konsument nagle stracił możliwość spłaty zobowiązań. Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby, które zadłużały się celowo, ale będą musiał spłacać zadłużenie od 3 do 7 lat. Całkowite umorzenie długu jest możliwe jedynie w sytuacji, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.”

Upadłość konsumencka – wydawało się to proste. Prawda? Idziesz do sądu, mówisz nie mam środków na spłatę, a sąd mówi ok to umorzymy Twoje długi. Niestety, nawet jeśli tak się zdarzy, co jest rzadkością, to musisz się też liczyć z konsekwencjami po teoretycznie korzystnym dla Ciebie postanowieniu. Jakimi?

„Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej automatycznie zostaniesz wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych i nie znajdziesz ani banku, ani nawet pozabankowej pożyczki czy kredytu. Syndyk zajmie Twoje wynagrodzenie (cały majątek) na czas spłaty wierzycieli, czyli nawet na 7 lat. Jeśli jesteś w związku małżeńskim majątek wspólny wejdzie do masy upadłościowej, a współmałżonek będzie mógł dochodzić swojej część majątku tak jak pozostali wierzyciele, jedynie w postępowaniu upadłościowym” - wyjaśnia Mecenas Dorota Wiszniewska z Programu Ulga od Długu.

Jakie w takim razie jest wyjście z długów dla osób, które są w związku małżeńskim, mają jakiś majątek, który mógłby zająć syndyk, mają dochód, ale ich obecna sytuacja nie pozwala im na spłatę wszystkich zobowiązań?

„Z myślą o tych osobach powstał Program Ulga od Długu, jest to pomoc prawna w negocjacjach z wierzycielami i umorzenia części długów, bez konsekwencji jakie niesie ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Tak samo jak postępowanie upadłościowe, Program Ulga od Długu rozpisany jest na kilka lat. Z tym, że w dalszym ciągu masz dostęp do pełnego wynagrodzenia, syndyk nie zajmuje Twojego majątku, a po zakończeniu programu, jak i w trakcie jego trwania (co oczywiście odradzamy) możesz zaciągać zobowiązania finansowe i w pełni dysponować swoim majątkiem. W przeciwieństwie do upadłości konsumenckiej po zakończeniu Programu Ulga od Długu i spłacie wszystkich swoich zobowiązań będziesz mógł zacząć naprawę swojej historii kredytowej w BIK-u” – podkreśla Dorota Wiszniewska, dyrektor prawny Programu Ulga od Długu.

KONTAKT:

Ulga od Długu

https://ulgaoddlugu.pl/

tel. 123 453 845

e-mail: pr@ulgaoddlugu.pl

Źródło informacji: Ulga od Długu

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.08.2021, 11:22
Źródło informacji Ulga od Długu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ