Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Debata Serwisu Samorządowego PAP na EKS: samorządy dobrze wykorzystają kolejne fundusze unijne

08.03.2023, 13:59aktualizacja: 08.03.2023, 15:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/Stach Leszczyński
Fot. PAP/Stach Leszczyński
Wśród wyzwań związanych z obecną perspektywą unijną jest m.in. kwestia wygospodarowania środków na zapewnienie wkładu własnego czy rosnące ceny usług, ale samorządy dobrze wykorzystają fundusze unijne - ocenili uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Na pytanie, czy samorządy są gotowe do nowego rozdania unijnych funduszy i czy udźwigną szansę związaną z napływem szerokiego strumienia środków z UE, starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty „44 proc. alokacji do samorządów. Szansa czy ryzyko?”, zorganizowanej przez Serwis Samorządowy PAP w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. 

„Od tego, jak aktywni będą włodarze, zależy jak dużo tych środków wpłynie do samorządów” – mówiła Małgorzata Jarosińska Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jak podkreśliła, środki, które wdrażają politykę spójności, mają gwarantować zrównoważony rozwój każdego obszaru.

„Dlatego tak ważne są inwestycje w każdej najmniejszej gminie, która będzie później stanowiła koło zamachowe dla całego województwa, całego regionu, ale również dla całej Polski” – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister wskazała, że w obecnej pespektywie finansowej Komisja Europejska kładzie nacisk na inwestycje związane z zieloną i cyfrową transformacją, w szczególności na wdrażanie projektów innowacyjnych.

„KE w swoich założeniach mówi o tym, aby 25 proc. środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego było przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe, na zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw. Jednak nie będzie dobrych projektów bez dobrej współpracy pomiędzy przedsiębiorcą, uczelnią, jednostką samorządu terytorialnego i urzędem marszałkowskim, który dysponuje tymi środkami jako instytucja zarządzająca” – zaznaczyła.

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego wyjaśnił, że Fundusze Europejskie dla tego regionu są szansą umożliwiającą realizację projektów własnych województwa, a zarazem wyzwaniem dla Urzędu Marszałkowskiego, będącego operatorem tych środków.

„Mamy bardzo ważne projekty własne. W poprzedniej perspektywie 400 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego zabezpieczyliśmy na rozwój śluz, kanałów, nadbrzeży. Kontynuujemy te projekty jako bardzo potrzebne i rozwojowe w regionie. Budujemy również Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Ameryce pod Olsztynkiem oraz popularno-naukowe Centrum Astronomiczne we Fromborku” – powiedział.

Dodał, że w kwietniu Urząd Marszałkowski ogłosi pierwsze nabory projektów do dofinansowania. Jak podkreślił, wysoka alokacja środków przekazanych Urzędowi Marszałkowskiemu do zarządzania oznacza przejęcie zobowiązań w postaci realizacji celów polityki spójności, m.in. celów klimatycznych.

Dodał również, że o możliwościach absorbcji tych środków przez gminy zdecyduje także zapewnienie wymaganego wkładu własnego, a nie wszystkie gminy na to stać.

W opinii Mirosława Legutki, przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, problemy finansowe samorządów, w szczególności małych gmin biorą się z szeregu czynników jak inflacja, kwestie płacowe czy ubytki na dochodach z PIT.

„Rząd zauważył problem i mamy kroplówkę w postaci środków na samorządy, jednak jest to wsparcie jednorazowe. Potrzebujemy rozwiązań systemowych. Jedno już jest - zniesiono limit zadłużenia, co umożliwiło samorządom prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast rezerwy są w podatku od nieruchomości – nie w formie katastru, ale rozwiązania pośredniego, które mam nadzieję, uda się w ciągu najbliższych dwóch lat wypracować” – zaznaczył ekspert. 

Jego opinię potwierdza Piotr Feliński, burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida i skarbnik Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich. 

„Jesteśmy przygotowani do inwestycji w projektach strategicznych, a większość projektów przez nas realizowanych ma znaczenie dla całego regionu. Od strony finansowej jesteśmy drugą gminą po Mikołajkach w absorbcji środków z UE, jednak utracone dochody z PIT sprawiają, że wpływy do budżetu samorządu są niższe i nie zaspokajają naszych potrzeb” – zaznaczył. 

Inwestycje realizowane w obecnej perspektywie są szczególne istotne dla młodych ludzi, którzy będą z nich korzystać za 5, 10 czy 20 lat. W opinii Zofii Matyldy Czerwińskiej, prezeski stowarzyszenia Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego, bardzo ważne są konsultacje społeczne dotyczące zasadności inwestycji, ponieważ na wszystko pieniędzy nie starczy.

„Młode pokolenie jest traktowane jak ryby, które niekoniecznie powinny zabierać głos w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności. Tymczasem widzimy, że w planach dystrybucji środków UE nie pojawia się np. kwestia mieszkalnictwa dla młodych, których nie stać na kupno czy wynajem drogich mieszkań” – oceniła prezes Czerwińska.

Dodała, że młodych ludzi interesuje przede wszystkim polepszenie jakości życia: łatwy dojazd komunikacją miejską, zapewnienie miejsc do parkowania, a także edukacja, kultura, kwestie związane z klimatem i sprawiedliwą transformacją, jak również opieka psychologiczna i psychiatryczna.

W głosowaniu podsumowującym debatę uczestnicy ocenili, że samorządy dobrze wykorzystają środki z obecnej perspektywy. Taką odpowiedź wskazało 88 proc. słuchaczy. 

VIII Europejski Kongres Samorządów odbył się w dniach 6-7 marca 2023 r. w Mikołajkach. Serwis Samorządowy PAP objął wydarzenie patronatem medialnym.
 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2023, 13:59
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ