Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dlaczego warto studiować finanse i rachunkowość?

26.03.2021, 10:12aktualizacja: 26.03.2021, 10:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Stock (1)
Fot. Stock (1)
Nie ulega wątpliwości, że pieniądz rządzi światem. Dlatego też finanse i rachunkowość to nadal jeden z popularniejszych kierunków studiów wybieranych przez maturzystów. Wizja pracy w instytucjach finansowych, dużych korporacjach czy w charakterze właściciela własnej, prężnie rozwijającej się firmy skutecznie kusi świeżo upieczonych abiturientów. Jednak nie są to studia dla wszystkich. Tu liczą się przede wszystkim konkretne umiejętności oraz predyspozycje.

Jak wyglądają studia na finansach i rachunkowości?

Studia na kierunku Finanse i rachunkowość umożliwiają rozwinięcie tak dziś poszukiwanych na rynku pracy kompetencji miękkich, a także praktycznych umiejętności z zakresu księgowości i bankowości. To kierunek przede wszystkim dla osób interesujących się problematyką finansową, kapitałową i kredytową. Finanse i rachunkowość można obecnie studiować w wielu trybach - stacjonarnym, zaocznym, a także online, zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Przykładowe przedmioty zaliczeniowe w czasie nauki to m.in. podstawy rachunkowości, analiza finansowa, prawo, ekonometria, rachunkowość funduszy unijnych, ubezpieczenia czy polityka pieniężna.

Finanse i rachunkowość - kierunek oparty na praktyce

Kierunek Finanse i rachunkowość w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie oferuje obecnie szerokie spektrum specjalizacji, dzięki czemu możemy zdecydować, która z nich będzie dla nas najlepsza z perspektywy zawodowej. Wśród dostępnych specjalizacji mamy do wyboru zarówno takie, które przygotują nas do pracy w przedsiębiorstwach oraz instytucjach finansowych i administracyjnych różnego szczebla, jak i te kładące główny nacisk na pracę z klientem. Warto tu wymienić m.in.: Finanse dla managerów i przedsiębiorców, Controlling i rachunkowość zarządcza, Kadry i płace czy też Rachunkowość w praktyce.

Ponad 50 procent kadry akademickiej WSEI stanowią praktycy, w większości prowadzący zajęcia w formie laboratoriów, konwersatoriów oraz warsztatów. W tym przypadku nacisk kładziony jest przede wszystkim na praktyczny aspekt nauczania, w oparciu o konkretne przykłady, problemy oraz sytuacje zaistniałe zarówno na rodzimym, jak i międzynarodowym rynku finansowym. Praktyczne i pragmatyczne podejście do nauczania pozwala studentom na zdobywanie odpowiednich umiejętności oraz rozwiązywanie nawet najbardziej złożonych problemów.

Prestiżowa certyfikacja zawodowa

Strategicznym partnerem WSEI są m.in. Microsoft, Capgemini, VMLY&R, a także Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, będące najstarszą i największą polską organizacją skupiającą przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami. Dzięki tej współpracy studenci WSEI otrzymują możliwość uzyskania certyfikacji zawodowej podczas studiów. Certyfikat przyznawany przez SkWP stanowi gwarancję, że legitymująca się nim osoba posiada wymaganą wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie. Certyfikat dyplomowanego księgowego to również rękojmia ustawicznego doskonalenia zawodowego.

Image
Fot. Stock (2)

Finanse i rachunkowość to wartościowy kierunek studiów zapewniający prestiż oraz szerokie perspektywy zawodowe. Należy pamiętać, że sektor finansowy odgrywa olbrzymie znaczenie w gospodarce całego kraju, zarówno na poziomie lokalnym, jak i centralnym, przez co księgowi i finansiści należą do grupy najbardziej deficytowych zawodów na dzisiejszym rynku pracy. Taki trend jest widoczny już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się zmieni. Na księgowych, finansistów oraz doradców inwestycyjnych jest stałe zapotrzebowanie rynkowe, co bezsprzecznie przemawia za tym, aby podjąć decyzję o wyborze tych właśnie studiów.

Gdzie znajdę pracę po finansach i rachunkowości?

Absolwenci kierunków związanych z finansami i rachunkowością otrzymują szerokie spektrum możliwości zatrudnienia. Jedną z profesji cieszących się coraz większym popytem rynkowym jest doradca finansowy, a także doradca podatkowy. Ciekawą opcją zawodową po zakończeniu studiów jest również analityk finansowy, na którego zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie banki, instytucje finansowe, agencje marketingowe, a także duże koncerny, w których płynność finansowa oraz trafne prognozy przychodów odgrywają kluczową rolę. Absolwent Finansów i rachunkowości na pewno znajdzie także zatrudnienie w ubezpieczeniach, szeroko rozumianej bankowości czy też jako zarządca finansów przedsiębiorstwa. Perspektywy i możliwości dla osób, które podołają wyzwaniom kierunku Finanse i rachunkowość, są bez wątpienia olbrzymie.

Źródło informacji: Zespół ds. komunikacji WSEI

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.03.2021, 10:12
Źródło informacji Zespół ds. komunikacji WSEI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ