Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dolny Śląsk: regionalna spółka kolejowa w ciągu 15 lat przewiozła 100 mln pasażerów

19.05.2023, 11:17aktualizacja: 19.05.2023, 12:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.: UMWD
Fot.: UMWD
W ciągu ostatnich 15 lat Koleje Dolnośląskie – przewoźnik należący do samorządu województwa - przewiózł 100 mln pasażerów. Z przejazdów KD z roku na rok korzysta coraz więcej pasażerów.

100-milionowy pasażer Kolei Dolnośląskich jechał 15 maja pociągiem relacji Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze składu zostało przystrojone, a podróżnym wręczono podwójne vouchery na bilety weekendowe.

„Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym” – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tylko w ubiegłym roku pociągi KD przewiozły na Dolnym Śląsku ponad 16 milionów podróżnych, dlatego samorządu województwa jest rozwijanie oferty kolejowej dla mieszkańców regionu. Na ten cel w tym roku zarząd województwa przeznaczył blisko 300 mln zł.

„Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno Zarząd Województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku” – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Nowe niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb podróżnych z niepełnosprawnościami składy Kolei Dolnośląskich są wyposażone w klimatyzację, wifi czy system informacji multimedialnych.

„W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku wzmocnimy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów, z czego aż 65 proc. będzie elektryczna” – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Regionalny przewoźnik kolejowy obecnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku - w lipcu ma zakończyć budowę własnej hali serwisowej, gdzie będzie mógł naprawiać swój tabor. Inwestycja warta ok. 65 mln zł realizowana jest ze wsparciem Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 50 mln zł.

Samorząd województwa dolnośląskiego, przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km.

„Nie byłoby tego dnia gdyby nie dobra współpraca miedzy samorządem województwa, a polskim rządem. Na przejęte od PKP linie pozyskujemy następnie rządowe dofinansowania, tak jak na linię przez Mysłakowice do Karpacza w ramach programu Polski Ład. Chcemy zrewitalizować jak najwięcej linii i wspólnie z polskim rządem likwidować wykluczenie komunikacyjne na Dolnym Śląsku” – zaznaczył wicemarszałek Grzegorz Macko.

Przejęte przez samorząd Dolnego Śląska trasy są rewitalizowane, tak aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2023, 11:17
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ