Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dulkiewicz: UE potrzebuje konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie

22.09.2022, 12:48aktualizacja: 22.09.2022, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Unia Europejska potrzebuje konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dulkiewicz wzięła udział w posiedzeniu Komitetu Regionów w Pradze, na którym był też obecny m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko.

"Na przykładzie mojego miasta, Gdańska, miasta solidarności i wolności, mogę powiedzieć, że tak jak możemy, staramy się pomóc czy to Buczy, czy Chersoniowi. Wysłaliśmy różne urządzenia mogące pomóc w naprawie systemu wodno-kanalizacyjnego. Do Lwowa np. wysłaliśmy autobusy komunikacji publicznej. Tylko, że to są bardzo punktowe, małe działania. I dzisiaj myślę, że jako Unia Europejska potrzebujemy konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie" – podkreśliła prezydent Gdańska.

Zdaniem Dulkiewicz, bardzo ważne jest, żeby poza tą pomocą rzeczową, humanitarna "potrzebną tu i teraz" myśleć także długofalowo. Zauważyła, że Ukraina, która złożyła wniosek o członkostwo w UE, potrzebuje także bardzo konkretnego wsparcia.

"Dzisiaj powinniśmy myśleć o tym, jak chociażby wspierać transformację energetyczną, myśleć o takiej odbudowie i przebudowie, która będzie zgodna z wymaganiami współczesnego świata; ekologii czy kryzysu klimatycznego" – oceniła.

Według Dulkiewicz, istotne jest również zapewnienie, żeby finansowanie, które może płynąć z różnych miejsc, było bezpieczne, jeżeli chodzi o korupcję i żeby przepisy dotyczące wydatkowania środków europejskich czy bankowych były transparentne. Powiedziała, że przykładem miasta, które zrobiło bardzo wiele w tej kwestii, był Mariupol, dzisiaj zajęty przez Rosjan i w 90 proc. zniszczony.

"Te kompetencje i ta praca w Ukrainie już została wykonana i trzeba się tymi doświadczeniami podzielić" – podkreśliła Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że cieszy się, iż w tej części roku mamy czeską prezydencję w Radzie UE, ponieważ jest ona bardzo blisko Ukrainy, a Czesi - podobnie jak Polacy - wiedzą doskonale, jak bardzo trzeba mierzyć się ze wszystkimi konsekwencjami wywołanymi rosyjską agresją w Ukrainie.

Obecność w Pradze podczas spotkania przedstawicieli Europejskiego Komitetu Regionów Witalija Kliczki Dulkiewicz odebrała jako "bardzo ważną symbolicznie". Mer Kijowa został honorowym członkiem Komitetu Regionów.

"My, jako przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, ludzie od konkretnej roboty, konkretnych spraw, (…) rozmawiamy także z Witalijem Kliczko, jako szefem Związku Miast Ukraińskich o tym jak konkretnie ta pomoc może wyglądać" – wyjaśniła.

Europejski Komitet Regionów powołał w czerwcu Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy w odpowiedzi na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przy wsparciu przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Partnerem Sojuszu jest Związek Miast Ukraińskich.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 22.09.2022, 12:48
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.