Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dzięki wieloletniemu porozumieniu naukowcy z Konsorcjum Praskiego uzyskają dostęp do bazy SciFinder®

18.04.2014, 13:25aktualizacja: 18.04.2014, 13:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uniwersytety i instytuty Akademii Nauk Republiki Czeskiej (ASCR, Academy of Sciences of the Czech Republic) w Pradze zyskały dostęp do najnowszych odkryć naukowych, dzięki nawiązaniu partnerstwa pomiędzy CAS i Konsorcjum Praskim.

COLUMBUS, Ohio, 17 kwietnia 2014 r. /PRNewswire/ - Baza danych Chemical Abstracts Service (CAS), będąca najbardziej wiarygodnym na świecie źródłem informacji z dziedziny chemii, ogłosiła dzisiaj podpisanie pięcioletniego porozumienia w sprawie SciFinder®, narzędzia do wyszukiwania źródłowych badań naukowych z dziedziny chemii, pomiędzy Konsorcjum Praskim, zrzeszającym szkoły wyższe z Pragi, a instytutami Akademii Nauk Republiki Czeskiej. To długoterminowe porozumienie gwarantuje wykładowcom, pracownikom naukowym, studentom i innym badaczom instytucji członkowskich, zrzeszonych w ramach wspólnego kapitału naukowego w Czechach, dostęp do najbardziej rzetelnych, kompleksowych i aktualnych badań, które można znaleźć wyłącznie w SciFinder.

Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20140417/76149

Zdjęcie: http://photos.prnewswire.com/prnh/20140417/76148

SciFinder, najchętniej wybierane przez naukowców źródło informacji z dziedziny chemii na świecie, jest teraz dostępne dla badaczy z instytutów naukowych uczelni wyższych w całej Pradze. Ponieważ dostęp do bazy SciFinder jest nieograniczony, naukowcy zajmujący się różnymi dyscyplinami, m.in. biochemią, biologią i pokrewnymi naukami przyrodniczymi, farmacją i farmakologią, medycyną sądową, fizyką, medycyną, stomatologią oraz inżynierią biomedyczną i materiałową, będą mieli możliwość korzystania z tego narzędzia badawczego.

Wydarzenie mające na celu uczczenie porozumienia nawiązanego pomiędzy organizacjami odbyło się w zeszłym tygodniu w Pradze. Członkowie Konsorcjum Praskiego podkreślili znaczenie tej bezprecedensowej współpracy w ramach konsorcjum. Podczas wydarzenia odbyło się również rozdanie nagród dla doktorantów, uczestników stażu podoktorskiego i naukowców z organizacji członkowskich.

"Praga od dawna pełni rolę centrum badań o istotnym znaczeniu dla nauki. To partnerstwo zapewni tysiącom badaczy ze środowiska akademickiego i instytucji państwowych w mieście możliwość kultywowania tradycji odkryć naukowych - powiedział prof. dr Karel Melzoch, rektor Praskiego Instytutu Technologii Chemicznej. - Cieszymy się, że możemy umożliwić badaczom z uczelni wyższych i instytucji państwowych w Pradze korzystanie z bazy SciFinder, dzięki czemu będą oni mogli nadal konkurować z najbardziej prestiżowymi uczelniami wyższymi i instytucjami na świecie".

To pięcioletnie porozumienie zapewni dostęp do bazy dla Praskiego Instytutu Technologii Chemicznej, który reprezentuje Konsorcjum Praskie SciFinder, wraz z Uniwersytetem Karola, Instytutem Podstaw Procesów Chemicznych, Instytutem Chemii Nieorganicznej, Instytutem Chemii Organicznej i Biochemii oraz Instytutem Chemii Fizycznej im. J. Heyrovsky'ego.

"CAS z przyjemnością bierze udział we wspólnym świętowaniu nawiązania długoterminowej współpracy z Konsorcjum Praskim w związku ze SciFinder - stwierdziła Christine McCue, wiceprezes ds. marketingu CAS. - Porozumienie to umożliwi członkom konsorcjum realizację swoich planów badawczych i podejmowanie szybszych oraz bardziej świadomych decyzji, dzięki dostępowi do największego i najbardziej wiarygodnego na świecie źródła danych z dziedziny chemii i pokrewnych dyscyplin naukowych".

CAS

Chemical Abstracts Service (CAS), oddział stowarzyszenia naukowego American Chemical Society, jest największą na świecie instytucją zajmującą się gromadzeniem informacji w dziedzinie chemii. CAS jest jedyną organizacją na świecie, której celem jest wyszukiwanie, zbieranie i porządkowanie wszystkich podawanych do wiadomości publicznej informacji o substancjach chemicznych. Zespół naukowców na całym świecie nadzoruje i kontroluje jakość naszych baz danych, które wśród firm farmaceutycznych, uczelni, organizacji rządowych i organów patentowych z całego świata cieszą się reputacją najbardziej kompletnych i wiarygodnych zestawień. Łącząc swoje bazy danych z zaawansowanymi technikami wyszukiwania i analizy (SciFinder® i STN®), CAS zapewnia najbardziej aktualne, kompletne, bezpieczne i połączone ze sobą cyfrowe środowisko informacyjne dla odkryć naukowych.

Konsorcjum Praskie

Konsorcjum Praskie prowadzi Praski Instytut Technologii Chemicznej. Partnerami konsorcjum są Wydział Nauk Ścisłych i Wydział Farmacji Uniwersytetu Karola oraz cztery instytuty Akademii Nauk Republiki Czeskiej: Instytut Podstaw Procesów Chemicznych, Instytut Chemii Nieorganicznej, Instytut Chemii Organicznej i Biochemii oraz Instytut Chemii Fizycznej im. J. Heyrovsky'ego. Udział w konsorcjum jest współfinansowany przez czeskie Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu w ramach programu "Informacja - baza badań naukowych".

Źródło: Chemical Abstracts Service (CAS)

KONTAKT:

CAS

Rhonda Ross

tel. +1-614-447-3624

e-mail: cas-pr@cas.org

-

Konsorcjum Praskie

Jiri Jirat

e-mail: Jiri.Jirat@vscht.cz

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.04.2014, 13:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ