Newsletter

Polityka i społeczeństwo

EKG 2022: należy stworzyć system kontroli przemieszczania się dzieci po Polsce i Europie

26.04.2022, 18:14aktualizacja: 26.04.2022, 18:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Niezbędna jest koordynacja działań wszystkich graczy zaangażowanych w pomoc ukraińskim uchodźcom – przekonywała Renata Bem, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w dniach 25-27 kwietnia w Katowicach.

Do Polski dotarła fala uchodźców z Ukrainy, przeważnie kobiet z dziećmi.

„Mamy w Polsce 3 mln uchodźców, ponad połowa to dzieci. 10 proc. z nich podróżuje pod opieką dziadków czy krewnych, bo rodzice zaginęli, zginęli lub musieli zostać. Potrzebne jest stworzenie rejestracji dzieci, kontroli ich przemieszczania się po Polsce i Europie. Niestety konflikty zwiększają zagrożenie np. handlem ludźmi” - twierdzi Renata Bem, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.

Ukraińskie dzieci są mocno straumatyzowane. Przyjeżdżające teraz są nawet w gorszym stanie psychicznym niż wcześniejsi uchodźcy. Dlatego niezbędne jest wsparcie psychologiczne. Ważne jest również zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej i do systemu edukacji.

„Długoterminowo potrzebna jest informacja o działaniach rządowych i szeroko pojęta strategia dalszego postępowania. Uchodźcami zajmuje się wiele organizacji o różnych profilach: zapewniających wolontariuszy, pomoc rzeczową, finansową. Ale ważne jest też wsparcie systemowe, np. ekspertów pomagających samorządom, usprawniających system, który już istnieje. Warto skoordynować działania. Ustalić, którymi obszarami zajmuje się rząd, a czym inne instytucje” – przekonuje Renata Bem. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.04.2022, 18:14
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ