Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Do Polski dotarła fala uchodźców z Ukrainy, przeważnie kobiet z dziećmi.
„Mamy w Polsce 3 mln uchodźców, ponad połowa to dzieci. 10 proc. z nich podróżuje pod opieką dziadków czy krewnych, bo rodzice zaginęli, zginęli lub musieli zostać. Potrzebne jest stworzenie rejestracji dzieci, kontroli ich przemieszczania się po Polsce i Europie. Niestety konflikty zwiększają zagrożenie np. handlem ludźmi” - twierdzi Renata Bem, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska.
Ukraińskie dzieci są mocno straumatyzowane. Przyjeżdżające teraz są nawet w gorszym stanie psychicznym niż wcześniejsi uchodźcy. Dlatego niezbędne jest wsparcie psychologiczne. Ważne jest również zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej i do systemu edukacji.
„Długoterminowo potrzebna jest informacja o działaniach rządowych i szeroko pojęta strategia dalszego postępowania. Uchodźcami zajmuje się wiele organizacji o różnych profilach: zapewniających wolontariuszy, pomoc rzeczową, finansową. Ale ważne jest też wsparcie systemowe, np. ekspertów pomagających samorządom, usprawniających system, który już istnieje. Warto skoordynować działania. Ustalić, którymi obszarami zajmuje się rząd, a czym inne instytucje” – przekonuje Renata Bem.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 26.04.2022, 18:14 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |