Newsletter

Polityka i społeczeństwo

EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi

11.05.2023, 11:55aktualizacja: 11.05.2023, 12:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S.Leszczyński
PAP/S.Leszczyński
Badania pokazują, że samorządy i mieszkańcy chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej, jednak brakuje odpowiednich narzędzi regulacyjnych i bodźców finansowych – ocenił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Piotr Szymański z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ekspert, który wziął udział w panelu poświęconym działaniom samorządów w zakresie transformacji energetycznej, zwrócił uwagę na szereg barier i problemów, które utrudniają ten proces. 

„Jak patrzymy na programy, które zostały uruchomione, możliwości legislacyjne, możliwości tworzenia klastrów energetycznych, to widać, że samorządy ochoczo podpisywały porozumienia w tym zakresie. W 2017 r. wiele tych umów zostało podpisanych. Niestety wiele inicjatyw ma charakter nieaktywny” – wskazał prof. Szymański. 

Jego zdaniem wynika to z braku wsparcia, w tym przede wszystkim bodźca finansowego, który pozwoliłby rozwijać tego typu przedsięwzięcia. 

Wśród barier utrudniających tworzenie wspólnot energetycznych ekspert wymienił też niewdrożenie dwóch dyrektyw unijnych w tym zakresie. 

„Długo czekaliśmy na prosumenta zbiorowego, wciąż nie mamy prosumenta wirtualnego. Wiele programów w tym zakresie jest opóźnianych, co wiąże się z napięciami politycznymi między polskim rządem i UE, a to niesie konsekwencje dla możliwości finansowania tego typu projektów. To też generuje niesprawiedliwości transformacyjne” – mówił podczas panelu prof. Szymański. 

Ekspert zwrócił także uwagę na skutki takich programów jak "Mój Prąd", który z jednej strony doprowadził do dynamicznej rozbudowy rynku indywidualnych prosumentów i producentów energii, a z drugiej strony wykluczył mieszkańców budynków wielorodzinnych. 

„Te instalacje są dodatkowo często przewymiarowane i w efekcie zabrakło miejsca w sieci na magazynowanie energii przez innych potencjalnych użytkowników” – zauważył naukowiec.

Zdaniem prof. Szymańskiego w samorządach istnieje duży potencjał do tego, żeby bilansować zużycie energii między różnymi instytucjami. Wskazał, że zupełnie inny profil zużycia mają spółdzielnie mieszkaniowe, a inny szkoły, przedszkola, instytucje miejskie, aquaparki czy zajezdnie.

„Integrując te instytucje, tworząc klastry energetyczne i takie agregatory energii, które zarządzają tym systemem z perspektywy całego miasta możemy uzyskać wiele pozytywnych efektów w postaci obniżenia kosztów energii dla mieszkańca i dla samorządu, zmniejszając jednocześnie obciążenie sieci energetycznej” – tłumaczył profesor.

Dodał przy tym, że na tego typu przedsięwzięcia Unia Europejska udostępniła dodatkowe 350 mld euro w ramach inicjatywy REPowerEU.

Źródło informacji: PAP MediaRoom 
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.05.2023, 11:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ