Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Eksperci PZU na podium w międzynarodowych ćwiczeniach cyberobrony NATO

16.05.2025, 11:11aktualizacja: 16.05.2025, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Getty Images
Getty Images
Zespół polsko-francuski, w skład którego weszli specjaliści z PZU, zdobył drugie miejsce w prestiżowych ćwiczeniach cyberobrony Locked Shields 2025, organizowanych przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) w Tallinnie. Locked Shields to najbardziej złożone i realistyczne ćwiczenie w dziedzinie cyberobrony na świecie, które od 2010 roku zapewnia państwom sojuszniczym unikalną możliwość wspólnego testowania i udoskonalania zdolności reagowania na zróżnicowane cyberataki.

Tegoroczna, piętnasta edycja zgromadziła setki specjalistów z narodowych zespołów szybkiego reagowania. Partnerem Polski była Francja, a w drużynie znaleźli się eksperci z PZU: Jacek Pierścieniak, Tomasz Szyluk, Adam Zacheja, Tomasz Piętka, Krzysztof Stachowicz oraz Piotr Walczuk. W czasie rzeczywistym bronili zwirtualizowanej infrastruktury fikcyjnego państwa Berylia przed skoordynowaną operacją agresora o kryptonimie Crimsonia.

„Po raz kolejny nasz zespół specjalistów od cyberbezpieczeństwa z PZU został doceniony i zaproszony przez podległe MON Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni do udziału w największych na świecie skoordynowanych ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa. Uczestniczące zespoły muszą nie tylko utrzymywać cyberbezpieczeństwo i dostępność rozbudowanych systemów IT, lecz także skutecznie działać w szeregu powiązanych dziedzin: obsłudze incydentów technicznych, informacyjno-psychologicznych, doradztwie prawnym, planowaniu operacyjnym oraz mitygacji wielodomenowych zagrożeń w realiach wojny informacyjnej - co w praktyce odzwierciedla realne wyzwania państw NATO w obecnej sytuacji geopolitycznej” - opowiada Bartosz Zbyszewski, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w PZU.

Ćwiczenie obejmowało setki zwirtualizowanych systemów odtwarzających zróżnicowaną infrastrukturę - od sieci energetycznych po systemy łączności wojskowej, weryfikując zdolność do neutralizowania zróżnicowanych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Źródło informacji: PZU

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.05.2025, 11:11
Źródło informacji PZU
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ