Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Erasmus+ stawia na edukację ekologiczną

10.12.2021, 10:54aktualizacja: 10.12.2021, 11:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności
Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.

Osiągnięcia programu Erasmus+ oraz jego rosnące znaczenie w budowaniu wiedzy, umiejętności i postaw ekologicznych zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią był jednym z punktów konferencji „Climate Law and Governence Day 2021 at COP26”.

Dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, przedstawił dane i najciekawsze proekologiczne projekty finansowane z programu Erasmus+ w Polsce. Wystąpienie było ważnym punktem panelu „Advancing the Just Transition through Law & Science Three Years from COP24”, którego przewodniczącą i organizatorem była adw. Magdalena Stryja reprezentująca Uniwersytet Śląski i Center for International Sustainable Development Law (CISDL).

Konferencja „Climate Law and Governence Day” tworzy przestrzeń do dialogu między delegatami COP w kwestiach nowelizacji prawa międzynarodowego na rzecz ochrony środowiska.

Działania edukacyjne programu Erasmus+ są skierowane do osób w każdym wieku. System został podzielony na pięć segmentów: kształcenie szkolne, zawodowe, wyższe i dorosłych i młodzieży. Przykładem beneficjenta programu Erasmus+ jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku, gdzie zrealizowano projekt proekologiczny „Dbaj o wodę - dbaj o świat!”. Celem było uświadamianie dzieci, że nieodpowiedzialna konsumpcja wody może doprowadzić do kryzysu. Projekt był skierowany do uczniów w wieku 11-12 lat i miał wpłynąć na zmianę sposobu myślenia o wodzie. W realizacji pomagali europejscy partnerzy z Hiszpanii, Grecji, Turcji oraz Słowenii.

Erasmus+ zamierza zwiększyć zakres kompetencji w ekologicznych dziedzinach, angażując uczestników programu w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przykładem takich działań jest zrealizowany projekt Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. Stworzona przez nich platforma edukacyjna „Clean Air”, powstała z myślą o społecznościach wiejskich. Udostępniane w ramach niej materiały służą pomocą w edukacji najmłodszych mieszkańców wsi nie tylko w Polsce, ale i pięciu innych krajach.

„Program Erasmus+ w priorytecie ekologicznym sfinansował w ciągu 2 lat 521 projektów, których wartość przekroczyła 23,5 miliona euro. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną. W nowej perspektywie budżetowej Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 budżet Erasmusa zwiększył się dwukrotnie w stosunku do perspektywy na lata 2014-2020 i wynosi teraz 28 mld euro” - powiedział dr Paweł Poszytek.

Szeroki zakres programu Erasmus+ powoduje, że jest on skierowany do każdego, komu bliskie są wartości zrównoważonego rozwoju, ekologii i zmian klimatycznych. Możliwość realizacji małych jak i dużych projektów są na wyciągniecie ręki. Wystarczy wejść na stronę erasmusplus.org.pl i zapoznać się ze szczegółami. Tych którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+, organizatory serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Dniu Informacji, który odbędzie się 13 stycznia w formule online.

Źródło informacji: Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.12.2021, 10:54
Źródło informacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ