Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie chcą zdecydowanych działań w UE w walce z rakiem

15.02.2022, 09:15aktualizacja: 15.02.2022, 09:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Parlament Europejski będzie debatował i głosował nad propozycjami dotyczącymi środków i działań, jakie UE musi podjąć w walce z rakiem.

Najważniejsze rekomendacje parlamentarnej Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem (BECA) z grudnia ubiegłego roku, obejmują ułatwienie dostępu do transgranicznej opieki zdrowotnej i badań klinicznych dla pacjentów chorych na raka oraz rozszerzenie stosowania wspólnych procedur zamówień publicznych.

Europosłowie chcą też skuteczniejszego zarządzania niedoborami leków na raka, zagwarantowania "prawa do bycia zapomnianym" dla osób, które zwyciężyły chorobę oraz zapewnienia równego dostępu do innowacyjnych leków i terapii.

W sprawozdaniu uwzględniono również główne wnioski wyciągnięte z konsultacji społecznych przeprowadzonych przez BECA w sprawie wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną w UE.

Debata w PE odbędzie się we wtorek rano, a głosowanie zaplanowane jest na środę.

Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem (BECA) została utworzona w czerwcu 2020 roku i zakończyła swoją kadencję 23 grudnia 2021 roku. Komisja zorganizowała bezprecedensowy proces konsultacji poprzez serię wysłuchań publicznych. Europosłowie wymieniali również poglądy z parlamentami narodowymi oraz z organizacjami międzynarodowymi i ekspertami. Przewodniczącym komisji BECA był Bartosz Arłukowicz (EPL).

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.02.2022, 09:15
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ