Pobierz materiał i Publikuj za darmo
EuroSkills gromadzi setki profesjonalistów w wieku 16-25 lat z całej Europy. Wydarzeniu patronuje WorldSkills Europe, organizacja zrzeszająca 32 kraje członkowskie, a organizatorem tegorocznej edycji w Gdańsku jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
„Wiele krajów aspiruje do tego, by organizować tę imprezę. Tu spotykają się światy, które decydują o tym, jak wygląda rozwój gospodarczy każdego kraju. Mamy tu szeroko pojętą edukację, nie tylko szkoły, ale też i uczelnie wyższe, mamy świat biznesu, przedsiębiorców i przemysł w branżach, które najczęściej występują na rynku pracy” – powiedział dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor FRSE i przewodniczący WorldSkills Poland.
Dodał, że wśród 42 konkurencji, w których na terenie Amber Expo rywalizują młodzi profesjonaliści znalazły się tak popularne dyscypliny jak: gotowanie, spawanie, florystyka, instalacje elektryczne, instalacje sanitarne, a także super nowoczesne zawody jak integracja robotów przemysłowych, architektura cyfrowa, chmura obliczeniowa czy przemysł 4.0.
„To największe wydarzenie w dotychczasowej historii EuroSkills w Europie, ponieważ rozgrywanych jest najwięcej konkurencji i uczestniczy w nich największa liczba drużyn krajowych. Inne rekordy to np. 17 ton jedzenia, które zapewniamy zawodnikom i ekspertom. Mamy tu rekordową liczbę 1300 wolontariuszy, a od roku nad organizacją zawodów pracuje 500 osób – nie tylko z FRSE, ale również z firm, które z nami współpracują, naszych podwykonawców i partnerów” – wymieniał Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego FRSE.
Polska otrzymała szansę zorganizowania zawodów europejskich, gdy - ze względu na konflikt toczący się na Ukrainie - w 2022 r. odwołano organizację EuroSkills w rosyjskim Sankt Petersburgu. Polskie wydarzenie zostało przygotowane w rekordowo krótkim czasie 15 miesięcy, podczas gdy w normalnym trybie organizacja tak dużej imprezy zajmuje ok. 4 lat.
„Przyjechali wczoraj delegaci techniczni, obejrzeli wszystkie stanowiska i nie mieli praktycznie żadnych uwag. Mało kto chciał uwierzyć, że to możliwe, by zorganizować tak dużą imprezę w ciągu jednego roku, ale udało się” – zaznaczył dyrektor generalny FRSE.
Zorganizowanie zawodów nie byłoby wykonalne bez znaczącego wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER), a także wsparcia sponsorów z obszaru przemysłu czy instytucji branżowych.
„EuroSkills Gdańsk 2023 to owoc naszego wspólnego zaangażowania w proces nowoczesnego kształcenia zawodowego w Polsce. Dzięki środkom w programie POWER i grantom Komisji Europejskiej kontynuujemy starania na rzecz polepszenia standardów edukacji i przygotowywania młodych ludzi do wyzwań dzisiejszego świata” – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Do rywalizacji w EuroSkills zawodnicy są wybierani po przejściu skomplikowanych eliminacji krajowych i udziale w krajowych konkursach organizowanych w 32 państwach członkowskich WorldSkills Europe. Polska drużyna liczy 41 zawodników, rywalizujących w 36 konkurencjach.
„Nasi zawodnicy mają już pewne doświadczenia, występowali już i na zawodach światowych i na europejskich. Do tej pory zdobywaliśmy medale w gotowaniu, we florystyce i w spawaniu, ale wiem też od naszego team leadera, że jesteśmy mocną drużyną w tych bardzo technologicznych zawodach, więc i tu mamy nadzieję na medale” – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2023, 17:45 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ