Newsletter

Polityka i społeczeństwo

#FakeHunter zweryfikował już 1500 fałszywych informacji

30.11.2021, 11:53aktualizacja: 09.12.2021, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - grafika
PAP - grafika
Szczepienie na Covid-19 wpływa na zmianę psychiki i osobowości, farmy wiatrowe „kradną” wiatr, technologia 5G spowoduje, że będziemy żyli jak w rozgrzanej kuchence mikrofalowej – to fake newsy, które znalazły się wśród 1500 fałszywych informacji zweryfikowanych przez portal #FakeHunter.

#FakeHunter to projekt społeczny Polskiej Agencji Prasowej w realizację którego może się włączyć każdy internauta. Skala fake newsów w sieci rośnie, dotyka coraz większej liczby ludzi, dlatego ważne jest uświadamianie zagrożenia jakie niosą ze sobą fałszywe treści i włączenie do walki z dezinformacją wszystkich użytkowników sieci.

Wiadomości zgłaszane przez internautów zespołowi #FakeHuntera są precyzyjnie weryfikowane w oparciu o sprawdzone i wiarygodne źródła. Ze szczegółowymi raportami fact-checkingowymi można zapoznać się na stronie dedykowanej projektowi http://fakehunter.pap.pl.

„Codziennie dostajemy zgłoszenia z pytaniem, czy dana informacja jest prawdziwa. Niektóre z nich można zweryfikować za pomocą kilku kliknięć; inne wymagają wczytania się w szereg międzynarodowych źródeł. Naszym celem jest to, by ludzie budowali swoje przekonania, jakiekolwiek by one nie były, na podstawie prawdziwych informacji” – mówi Grzegorz Rutke z zespołu #FakeHunter.

Podkreślił, że dziennikarze na co dzień zajmujący się weryfikacją wiadomości to specjaliści w docieraniu do wyników badań, opinii ekspertów na podstawie których można stwierdzić, czy to dana informacja to prawda czy fałsz.

W ramach #FakeHuntera co kilka miesięcy odbywają się weekendowe konkursy, polegające na wyłapywaniu w sieci fałszywych informacji. Najbliższy #FakeHunter Challenge odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Uczestnicy konkursu będą zgłaszać fake newsy w temacie oszustw w cyberprzestrzeni. W rywalizacji mogą brać udział zespoły składające się od 1-5 osób. Stawką grudniowego konkursu są atrakcyjne nagrody finansowe, w wysokości: 15 tys. zł, 10 tys. zł oraz 5 tys. zł.

Źródło informacji: PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.11.2021, 11:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ