Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Fundusze Europejskie wspomogą leczenie małych pacjentów

21.04.2023, 15:00aktualizacja: 21.04.2023, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWP
Fot. UMWP
Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku zostanie zmodernizowany dzięki wynoszącej 13,5 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich. Całkowicie nowe oblicze zyska Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc. „To największa inwestycja w historii szpitala” - cieszy się prezes zarządu placówki Małgorzata Paszkowicz.

Pracami inwestycyjnymi objęty zostanie cały budynek nr 4, w którym znajduje się Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc. Przebudowany zostanie układ komunikacji i instalacji zewnętrznych. Oddział i pracownie diagnostyczne zostaną doposażone w sprzęt medyczny i niemedyczny.

Projekt realizowany jest w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na szpitalną opiekę pediatryczną w obszarze alergologii, immunologii oraz chorób płuc, a jego celem jest zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych.

Głównymi beneficjentami infrastruktury powstałej w ramach tego projektu będą obecni i przyszli pacjenci szpitala - dzieci i młodzież do 18. roku życia ze schorzeniami takimi jak zakażenia dróg oddechowych i gruźlica, przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby skóry i tkanki podskórnej oraz inne choroby zakaźne i niezakaźne o podłożu pneumonologicznym, alergologicznym i immunologicznym.

„Od lat obserwujemy powiększającą się liczbę pacjentów w obszarze chorób cywilizacyjnych, która rzutuje na przyszłą aktywność zawodową i społeczną. Nasze województwo jest piąte w kraju pod względem liczby hospitalizacji pacjentów na oddziałach alergologicznych dla dzieci, zajmujących się astmą, zapaleniem skóry, chorobami nosa i zatok, a także zapalaniem płuc. To niezwykle wyczekiwana inwestycja, która pozwoli na skrócenie czasu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej poprzez przeniesienie ciężaru z pełnej hospitalizacji szpitalnej na hospitalizacje jednodniową, co znacznie przyspieszy proces leczenia” - podkreśliła Małgorzata Paszkowicz.

Całkowita wartość projektu to niemal 16 mln zł, a ponad 13,5 mln zł stanowi wsparcie unijne pochodzące ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Projekt zostanie zrealizowany do listopada 2023 roku.

Szpital Dziecięcy Polanki jest publicznym szpitalem wielospecjalistycznym o profilu pediatrycznym - jedynym szpitalem pediatrycznym w sieci szpitali w województwie pomorskim. Opieką obejmuje niemowlęta, dzieci i młodzież do 18 roku życia. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób wieku dziecięcego ze szczególnym uwzględnieniem chorób o podłożu pneumonologicznym, alergologicznym i immunologicznym. Rocznie placówka udziela świadczeń dla ponad 30 tys. pacjentów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.04.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ