Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Collegium Humanum

28.10.2022, 11:42aktualizacja: 28.10.2022, 18:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Collegium Humanum (1)
Collegium Humanum (1)
W środę 26 października 2022 roku w Warszawie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/23 w Collegium Humanum. Uroczysta gala miała miejsce w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Wśród znamienitych gości byli m.in. abp Kazimierz Kardynał Nycz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Podczas ceremonii obecnością swoją zaszczycili znamienici goście m.in.: profesorowie honorowi Collegium Humanum: Krzysztof Cugowski, Andrzej Kraśnicki prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Rektor Uniwersytetu Sportu w Kijowie prof. Evhenij Imass oraz reprezentanci Konga, Maroka, Mołdawii, Palestyny, Ukrainy i Uzbekistanu. W uroczystości wzięli udział rektorzy z Polski oraz kilkunastu z zagranicy, w tym z dwóch z Kijowa.

„Rozpoczynamy piąty, jubileuszowy rok istnienia. W Collegium Humanum we wszystkich filiach uczelni na studiach licencjackich i magisterskich kształci się około dwudziestu jeden tysięcy studentów, w tym około sześciu tysięcy obcokrajowców. Pierwszy rok akademicki rozpoczyna siedem tysięcy studentów. To jest dowód na to, że to co robimy jest słuszne, bo gdyby nie było słuszne, to nikt by się do nas nie zgłaszał - mówi rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki. „Chciałem wszystkim studentkom i studentom podziękować za zaufanie, jakim nas obdarzyliście” - dodał prof. dr hab. Czarnecki. 

Podczas tegorocznej Gali Inauguracyjnej na ręce prof. dr hab. Pawła Czarneckiego, rektora Collegium Humanum, został przekazany także dyplom uznania od prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. To wyróżnienie za szczególne zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej oraz za inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy.

W trakcie uroczystości dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec odczytał list od ministra Przemysława Czarnka do władz i studentów uczelni: „Szanowny Panie Rektorze, Wysoki Senacie, pragnę wyrazić ogromne uznanie dla całokształtu państwa działalności, całego Collegium Humanum. Dotychczasowej działalności dydaktycznej, organizacyjnej, badawczej i rozwojowej. Zbliżający się Rok Mikołaja Kopernika niech będzie rokiem sukcesu. W dniu inauguracji roku akademickiego proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju całego polskiego szkolnictwa wyższego i polskiej nauki. Życzę efektywnego rozwoju w realizacji pasji naukowych, a także ambitnych projektów badawczych” - napisał minister edukacji i nauki.

Collegium Humanum jako jedyna uczelnia wyższa została członkiem Pracodawców RP, najstarszej i największej organizacji pracodawców w Polsce. Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP podczas inauguracji został razem m.in. z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską powołany do Konwentu Uczelni.

„Jako Pracodawcy RP chcemy wspierać państwa w rozwoju i być jego częścią, ponieważ właśnie dzięki synergii działań możemy myśleć o wykształcaniu u studentów takich kompetencji, które będą odpowiadały na wyzwania współczesnej gospodarki. Tym bardziej cieszę się i dziękuję, że mogłem dołączyć do grona ekspertów-doradców Collegium Humanum i pana rektora. Absolutnie służę swoją osobą, ekspertyzą naszej organizacji, jestem do dyspozycji” - mówił prezes Zarządu Pracodawców RP Rafał Baniak.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Perspektywy emerytalne Polaków” wygłosiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Podczas uroczystości przyznano także honorowe odznaczenia państwowe i okolicznościowe: Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała prof. dr Małgorzata Dubis, prorektor filii Collegium Humanum w Rzeszowie. Złoty medal za długoletnią służbę wręczono Annie Ćwiek, dyrektor Biblioteki Głównej Collegium Humanum w Warszawie. Medal Komisji Edukacji Narodowej ofiarowano: prof. Arkadiuszowi Durasiewiczowi, prorektorowi ds. studenckich oraz prof. Henrykowi Pietrzak, doradcy ministra edukacji i nauki. Decyzją Senatu, przyznano również Złoty Medal Sukcesu Collegium Humanum, będący najwyższym wyróżnieniem społeczności akademickiej za współpracę i zaangażowanie w rozwój uczelni. Odznaczeniem wyróżniono prof. dr hab. Michala Tkaca dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie oraz za działalność społeczną i charytatywną rektora największej medycznej uczelni na Słowacji St. Elizabeth University of Health and Social Sciences prof. dr n. med. Juraja Benca.

Złoty medal sukcesu Collegium Humanum otrzyma także z okazji XX lecia pracy artystycznej Doda.

INFORMACJE O COLLEGIUM HUMANUM

Zgodnie ze swoją misją Collegium Humanum chce dążyć do ciągłego udoskonalania oraz realizować najwyższe wartości społeczne i akademickie. Jej mottem jest „Edukacja dla sukcesu”.

Placówka stawia na międzynarodowy wymiar kształcenia. Główna siedziba uczelni znajduje się w Warszawie, ale Collegium Humanum ma również swoje filie w Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu. Poza granicami Polski działa także w Czechach (Praga oraz Frydek - Mistek), na Słowacji (Bratysława) oraz w Uzbekistanie (Andiżan). Co więcej, Collegium Humanum to pierwsza, a jednocześnie jedyna polska uczelnia, która otworzyła swą filię w Azji.

Link do transmisji online: https://www.youtube.com/watch?v=eAbtcu3R-Yw

Źródło informacji: Collegium Humanum

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.10.2022, 11:42
Źródło informacji Collegium Humanum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.