Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Informacja PK ws. sprowadzenia do Polski Ivana Manuela Moliny Lee (komunikat)

24.10.2019, 23:54aktualizacja: 24.10.2019, 23:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Podejrzany ścigany ENA został przetransportowany do Polski

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje prowadzone przez Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji postępowanie w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych tzw. phishingu.

Dzisiaj (24 października 2019 r.) do Polski został przewieziony podejrzany, który na podstawie ENA został zatrzymany na terenie Grecji. W toku śledztwa, zarzuty popełnienia czynów zabranych postawiono dotychczas pięciu osobom. W ramach realizacji Europejskiego Nakazu Aresztowania 31 marca 2019 r. został zatrzymany na terytorium Grecji jeden z podejrzanych Ivan M.L. Z uwagi na brak zgody podejrzanego w przedmiocie jego dobrowolnego wydania, na podstawie decyzji właściwego sądu greckiego oraz utrzymującej ją w mocy decyzji greckiego sądu apelacyjnego 24 października 2019 r. w/w podejrzany zostały przekazany do Rzeczypospolitej Polskiej celem ogłoszenia zarzutów oraz wykonania czynności procesowych z jego udziałem. Ivan M.L. podejrzany jest o udział z zorganizowanej grypie przestępczej o zasięgu międzynarodowym oraz o pranie pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

Postępowanie swoim zakresem przedmiotowym obejmuje szereg zachowań podejmowanych przez członków międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej działającej w okresie od grudnia 2016 r. do lutego 2018 r. na terenie Polski i innych krajów. Na rachunki bankowe, założone w polskich bankach wpłynęły, w objętym postepowaniem okresie, za pośrednictwem różnych podmiotów, pieniądze w łącznej kwocie stanowiącej równowartość około 1,4 miliarda złotych, pochodzące z dużym prawdopodobieństwem z działalności przestępczej.

We wrześniu 2019 r. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro informował, że dzięki nowym przepisom o konfiskacie rozszerzonej prokuratorom udało się zabezpieczyć w tej sprawie ponad 1,4 mld zł pochodzących z handlu narkotyków i oszustw internetowych. Pieniądze z kont bankowych przestępców przejął Skarb Państwa. To największe w historii polskiej prokuratury zabezpieczenie pieniędzy na poczet przepadku. Rekordowe zabezpieczenie to efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych.

Postępowanie jest prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy CBŚP, którzy ściśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2019, 23:54
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ