Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Podejrzany ścigany ENA został przetransportowany do Polski
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje prowadzone przez Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji postępowanie w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych tzw. phishingu.
Dzisiaj (24 października 2019 r.) do Polski został przewieziony podejrzany, który na podstawie ENA został zatrzymany na terenie Grecji. W toku śledztwa, zarzuty popełnienia czynów zabranych postawiono dotychczas pięciu osobom. W ramach realizacji Europejskiego Nakazu Aresztowania 31 marca 2019 r. został zatrzymany na terytorium Grecji jeden z podejrzanych Ivan M.L. Z uwagi na brak zgody podejrzanego w przedmiocie jego dobrowolnego wydania, na podstawie decyzji właściwego sądu greckiego oraz utrzymującej ją w mocy decyzji greckiego sądu apelacyjnego 24 października 2019 r. w/w podejrzany zostały przekazany do Rzeczypospolitej Polskiej celem ogłoszenia zarzutów oraz wykonania czynności procesowych z jego udziałem. Ivan M.L. podejrzany jest o udział z zorganizowanej grypie przestępczej o zasięgu międzynarodowym oraz o pranie pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.
Postępowanie swoim zakresem przedmiotowym obejmuje szereg zachowań podejmowanych przez członków międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej działającej w okresie od grudnia 2016 r. do lutego 2018 r. na terenie Polski i innych krajów. Na rachunki bankowe, założone w polskich bankach wpłynęły, w objętym postepowaniem okresie, za pośrednictwem różnych podmiotów, pieniądze w łącznej kwocie stanowiącej równowartość około 1,4 miliarda złotych, pochodzące z dużym prawdopodobieństwem z działalności przestępczej.
We wrześniu 2019 r. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro informował, że dzięki nowym przepisom o konfiskacie rozszerzonej prokuratorom udało się zabezpieczyć w tej sprawie ponad 1,4 mld zł pochodzących z handlu narkotyków i oszustw internetowych. Pieniądze z kont bankowych przestępców przejął Skarb Państwa. To największe w historii polskiej prokuratury zabezpieczenie pieniędzy na poczet przepadku. Rekordowe zabezpieczenie to efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych.
Postępowanie jest prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy CBŚP, którzy ściśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.10.2019, 23:54 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |