Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Informacja Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych (komunikat)

18.01.2021, 07:52aktualizacja: 18.01.2021, 08:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

Sześciu podejrzanych zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw podatkowych i prania pieniędzy.

Zatrzymań dokonano 12 stycznia 2021 r. Grupa przestępcza, w skład której wchodziły zatrzymane osoby, działała na terenie województwa wielkopolskiego od co najmniej 2012 roku. Jej liderem był obywatel Niemiec pochodzenia tureckiego. Mężczyzna został zatrzymany, osoby zatrzymane wraz z nim to obywatele Turcji i Polski.

Lider grupy usłyszał w prokuraturze zarzut kierowania grupą przestępczą, oszustw podatkowych i prania pieniędzy. Pozostałym zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych i prania pieniędzy. Za przestępstwa te podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec lidera grupy sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. W przypadku pozostałych zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Jak wynika z materiału dowodowego, przestępczy proceder polegał na czerpaniu korzyści majątkowych z popełnianych przestępstw skarbowych dokonywanych w wyniku pozaewidencyjnego obrotu mięsem. Poprzez sieć firm kontrolowanych przez grupę przestępczą towar dostarczano na teren Unii Europejskiej, jak i poza jej granice. Zaniżano przy tym faktyczną ilość produktu.

W trakcie czynności procesowych przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, nieruchomości należące do lidera grupy przestępczej oraz miejsca prowadzenia działalności spółek uczestniczących w nielegalnym procederze. Zabezpieczono mienie o szacowanej wartości 14 mln zł, w tym pojazdy, gotówkę oraz dokonano blokad kont bankowych.

Działania ABW wsparli funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu na potrzeby prowadzonej kontroli skarbowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Zielonej Górze Delegatury ABW w Poznaniu, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bf/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2021, 07:52
Źródło informacji Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.