Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Dobczynie otwarty dla podróżnych

28.03.2023, 15:26aktualizacja: 28.03.2023, 15:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PKP S.A.
PKP S.A.
Podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego dworca kolejowego w Dobczynie. To typowy Innowacyjny Dworzec Systemowy (IDS), którego budowa została dofinansowana z Funduszy Europejskich z programu Infrastruktura i Środowisko.

„Otwarcie nowoczesnego dworca w Dobczynie jest jedną z 12 inwestycji dworcowych realizowanych na trasie Warszawa Wschodnia-Białystok-Kuźnica Białostocka, których wartość dofinansowania z Funduszy Europejskich sięga kwoty niemal 30 milionów złotych, tj. 70% wartości inwestycji. Dzięki dokonanej modernizacji podróżujący na tej trasie będą mogli korzystać z infrastruktury, która jest nie tylko nowoczesna, energooszczędna i dostępna dla wszystkich ale również estetyczna i komfortowa. Polityka Spójności jest wyrazem solidarności z każdym obywatelem UE bez względu na jego miejsce zamieszkania, a oddawany dziś do użytku dworzec, jest tego naocznym przykładem. Gratulujemy realizacji tego projektu, a wszystkim podróżującym przez Dobczyn życzymy szczęśliwej podróży” - powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz dworca charakteryzuje jasna kolorystyka i duży dostęp światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnia jest wyposażona w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. Pod zadaszeniem znajdują się stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów.

Dworzec w Dobczynie jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Jest tu m.in. w oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek jest również przyjazny środowisku i bezpieczny. Na jego dachu znajduje się 12 paneli fotowoltaicznych. Do ogrzewania i chłodzenia budynku służy pompa ciepła. Znajduje się tu też oświetlenie w energooszczędnej technologii LED. Dworzec jest wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji. Takie rozwiązania optymalizują zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Nadzoruje on również prace nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu czy kontroli dostępu.

Dworzec zostały zrealizowany w ramach projektu „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 6 na odcinku Warszawa Wschodnia - Białystok - Kuźnica Białostocka” w programie Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt całkowity projektu to ponad 53 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 29,6 mln zł.

W projekcie zaplanowano prace na dworcach w 12 lokalizacjach (Ząbki, Tłuszcz, Dobczyn, Przetycz, Chrzęsne, Barchów, Czyżew, Szepietowo, Jabłoń Kościelna, Racibory, Zdrody Nowe, Wasilków), z pośród których oddano dotychczas 7 obiektów (Szepietowo, Jabłoń Kościelna, Wasilków, Racibory, Chrzęsne, Barchów, Dobczyn).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2023, 15:26
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ