Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Innowacyjny Samorząd 2024: Wdrożenie „Bazy Zarządzania Energią” najlepszym projektem w kategorii dużych miast

31.05.2024, 09:08aktualizacja: 31.05.2024, 09:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ S. Leszczyński
PAP/ S. Leszczyński
Po co tracić czas na analizę faktur i rachunków za prąd i ciepło, skoro może to z powodzeniem zrobić robot. Elektroniczna Baza Zarządzania Energią to innowacyjne rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie dokumentacją finansową dla 300 miejskich budynków odciążając pracowników i zwiększając ich efektywność.

Projekt „Baza Zarządzania Energią - ROBOT” to narzędzie automatyzujące procesy zarządzania dokumentami sprzedaży energii i innych mediów. Wprowadzony w Bydgoszczy system analizuje dokumentację źródłową i identyfikuje błędy, zwiększając efektywność pracy i odciążając pracowników od powtarzalnych zadań.

„Pomysł na projekt pojawił się w okolicach roku 2015, kiedy to ze względu na rozproszenie tej struktury punktów poboru, zarówno energii elektrycznej jak i ciepła, paliwa gazowego, była konieczność skompletować, zagregować wszystkie dane, które mamy bezpośrednio w mieście jeżeli chodzi o zestawienie dokumentów finansowych”- tłumaczył w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Michał Gruszczyński, członek zespołu ds. zarządzania energią z Urzędu Miasta Bydgoszcz.

Praca wdrożonego systemu sprowadza się do automatyzacji procesów zarządzania dokumentami sprzedaży od sprzedawcy i dystrybutora energii elektrycznej, paliwa gazowego, wody i energii cieplnej dla jednostek miejskich niezależnie od ilości punktów poboru. Pozyskane dane dotyczą wszystkich parametrów wyszczególnionych na fakturach, co pozwala na dokonywanie szczegółowych analiz przesyłanych na adres poczty. Obecnie z systemu korzysta 300 placówek miejskich.

„Po wprowadzeniu tej bazy, można powiedzieć całkowicie zniwelowaliśmy wszelkiego rodzaju błędy, które były po stronie operatorów, po stronie dostawców mediów, wyłapaliśmy te błędy” - stwierdził Gruszczyński.

Wprowadzone przez miasto rozwiązanie usprawniło proces wykonywania zadań związanych z analizą i rozliczaniem kosztów energii, zwiększając efektywność pracy urzędników i minimalizując ilość błędów. Elektroniczna Baza Zarządzania Energią pozwoliła też na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii z uwagi na możliwość bardziej efektywnego planowania przyszłych inwestycji i bilansowania energii na poziomie już istniejących.

Drugie miejsce w konkursie Innowacyjny Samorząd w kategorii dużych miast zdobył projekt realizowany przez Lublin „Współpraca w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w obiektach miejskich”.

Trzecie miejsce przypadło projektowi „Proces partycypacyjnego współtworzenia dokumentu ‘Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina” także realizowany przez to miasto.

W kategorii dużych miast wyróżnionych zostało pięć projektów: „Łódzkie Szkoły dla Klimatu” z Łodzi, „Forum Młodzieży ‘Niebieskie Trampki - kroku ku życiu’ - zapobieganie samobójstwom w środowisku młodzieży” z Gdańska, „Wirtualny Urzędnik z funkcją Chata GPT” z Gdyni, „Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy i Uzależnieniom Cyfrowym” z Gdyni i „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania” z Poznania.

Konkurs Innowacyjny Samorząd jest skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, które wdrożyły innowacyjne rozwiązania w swoich jednostkach i chcą, by ich działania zostały dostrzeżone. Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach: miasta duże (pow. 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty i województwa.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.05.2024, 09:08
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ