Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Instytut Pileckiego: raport Centrum Lemkina ujawnia kolejne rosyjskie zbrodnie na cywilach

20.02.2025, 11:42aktualizacja: 21.02.2025, 08:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Instytut Pileckiego (1)
Fot. Instytut Pileckiego (1)
W Centrum Prasowym PAP zaprezentowano kolejną edycję raportu Centrum Lemkina pt. „Nie atakujemy cywilów”. Opisano w nim zdarzenie z 12 marca 2022 roku w tzw. zielonym korytarzu na drodze między ukraińskimi miejscowościami Łypiwka i Koroliwka. Rosjanie ostrzelali wtedy ponad pięćdziesięciu cywilów, dorosłych i dzieci, uciekających z terenów wojennych.

Raport Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina – zaprezentowany w rocznicę wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę – przedstawia relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę, ewakuującą się ze wsi Łypiwka (pol. Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w dniu 12 marca 2022 roku. Dane świadków opracowano w ramach badań terenowych w miejscowościach gminy Makarów (rejon buczacki w obwodzie kijowskim). Świadectwa zebrano w miejscach zamieszkania świadków od kwietnia 2022 r. do listopada 2023 r.

„Udało nam się zabrać świadectwa dwudziestu dwóch osób, które na własne oczy widziały masakrę w Łypiwce, ale miały to szczęście, że przeżyły ostrzelanie kolumny czternastu cywilnych aut przez rosyjskich żołnierzy” – powiedziała dziennikarka Monika Andruszewska, koordynatorka raportu.

Jak dodała Iryna Dowhań, współtwórczyni raportu, niełatwo było zbierać te dramatyczne świadectwa ze względu na ogrom ludzkiej tragedii.

„Świadectwa tych, którzy przeżyli ostrzał w Łypiwce, pokazują, że ta masakra została zaplanowana. Nie było to nic spontanicznego. Dla mnie, mieszkanki Donbasu, to nie nowe doświadczenie. Od 2014 roku podobne sytuacje widziałam wiele razy” – przyznała Iryna Dowhań.

Pełnoskalowa napaść Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. 12 marca 2022 r. cywilna kolumna ewakuacyjna składająca się z czternastu prywatnych pojazdów jechała drogą z będącej pod rosyjską okupacją Łypiwki do kontrolowanej przez Ukraińców Koroliwki. Około godz. 16 kolumna cywilów została ostrzelana przez cztery rosyjskie BMP (bojowe wozy piechoty) z broni dużego kalibru.

„Zaczęli do nas strzelać z samochodów opancerzonych. Widziałam, jak ginęli nasi przyjaciele, rodzina. Chcę oświadczyć, że Rosja zniszczyła nasze życie i chcę, aby winni tej zbrodni zostać ukarani” – oświadczyła Natalia Hułak, świadek zbrodni w Łypiwce.

W czasie rosyjskiego ostrzału w ukraińskich autach znajdowało się około pięćdziesięciu cywilów (w tym dziewięcioro dzieci) i zwierzęta domowe. W wyniku ostrzelania kolumny ewakuacyjnej zginęło sześć osób, w tym jedno dziecko. Rannych zostało siedem osób, w tym dwoje dzieci. Zginęły również zwierzęta domowe, spłonęły w samochodach lub zostały zastrzelone z bliskiej odległości na drodze.

„Musimy stale przypominać o tej niesprawiedliwej wojnie, bo płacimy życiem i zdrowiem swoich rodaków. Widzimy, jakie zbrodnie były popełniane na naszym terytorium i wiemy, że to nadal powtarza się na terytoriach okupowanych” – stwierdził Roman Shepeliak, zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce, i dodał, że ma nadzieję, iż po zwycięstwie Ukrainy „przed sądem staną inspiratorzy, a także ci, którzy popełnili te okropne przestępstwa”.

„Mamy ponad 1600 relacji świadków zbrodni wojennych w Ukrainie. Każda z nich musi być starannie opracowana. Będziemy starali się zwrócić uwagę opinii publicznej na wiele innych aspektów wojny w Ukrainie i przedstawiać je w kolejnych raportach” – zapowiedział prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego, w strukturach którego działa Centrum Lemkina.

Raport można pobrać ze strony: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/raport 

Pod linkiem znajdują się wybrane zdjęcia z raportu oraz plik tekstowy z tytułami zdjęć w języku polskim i angielskim.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.02.2025, 11:42
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ