Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Integracja uchodźców i osób społecznie wykluczonych - wiedeński Magdas Hotel daje przykład, jak to robić

15.02.2023, 13:00aktualizacja: 15.02.2023, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Magdas Hotel © BWM Architekten/Severin Wurnig (1)
Magdas Hotel © BWM Architekten/Severin Wurnig (1)
Wiedeński Magdas Hotel to przykład biznesu odpowiedzialnego społecznie. Innowacyjny projekt zachęca do integracji i pokazuje, jak można rozwiązać problem niedoboru siły roboczej w sektorze turystycznym i gastronomicznym. Pracownikami hotelu są głównie uchodźcy.

Nie tylko Wiedeń dba o integrację. W Krakowie też niedawno otwarto wyjątkowe miejsce, kawiarnię Społeczna kaffka, w której pracują młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną i dzięki temu mają możliwość znalezienia pracy.

Pionierskie projekty, dzięki którym zrównoważony rozwój społeczny staje się ważnym czynnikiem w świecie pracy, stawiają Wiedeń w czołówce tej dziedziny. Dziś biznes społecznościowy przebija się tu do branży hotelarskiej i restauracyjnej, a koncepcje społeczne przyciągają uwagę międzynarodową.

„Kiedy w 2015 roku Magdas Hotel wiedeńskiej Caritas otworzył swoje podwoje na Praterze w 2. dzielnicy Wiednia, jego innowacyjna koncepcja społecznie odpowiedzialnego biznesu trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie. O hotelu, który zatrudnia uchodźców i umożliwia im zdobywanie doświadczenia zawodowego i kwalifikacji w branży hotelarsko-gastronomicznej, która jest bardzo poszukiwana na rynku pracy, donosiły liczne media w USA, Europie i Azji. Pomysł zainspirował i zachwycił wiele osób“ - mówi dyrektor hotelu, Gabriela Sonnleitner.
 
Hotel Magdas, który zgodnie z pierwotnymi planami miał działać tylko tymczasowo, teraz przyjmuje gości z całego świata w nowej lokalizacji w 3. dzielnicy miasta, niedaleko centrum. Oprócz aspektu odpowiedzialności społecznej, hotel stawia również na zrównoważony rozwój środowiskowy i udowadnia, że te dwa obszary rzeczywiście można połączyć w biznesie. W ciągu ostatnich dwóch lat budynek, w którym kiedyś mieszkali księża, został przekształcony w kosmopolityczny hotel z 85 pokojami, salami konferencyjnymi, restauracją i kawiarnią. Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju hotel posiada instalacje fotowoltaiczne, sondy geotermalne i oszczędzające wodę toalety, a zamiast miejsc parkingowych urządzono ogród.

Hotel gościł do momentu zmiany lokalizacji 220000 gości, a ponad 80 uchodźców rozpoczęło tam swoją karierę zawodową. Wszystkie projekty hotelu mają na celu poprawę dostępu do rynku pracy grup społecznie defaworyzowanych i wrażliwych, takich jak np. osoby długotrwale bezrobotne, osoby niepełnosprawne, migranci i uchodźcy oraz byli więźniowie. Szczególnie w czasach kryzysu integracja i szkolenia są skutecznymi środkami i odpowiedziami na panujący niedobór siły roboczej. Obecnie dwie trzecie z 35 pracowników we wszystkich obszarach hotelu (housekeeping, gastronomia, kierownik recepcji itp.) ma pochodzenie uchodźcze. Ich sukcesom sprzyja indywidualna opieka i wsparcie, często są to kursy języka niemieckiego lub specjalne kursy zawodowe. Raz w roku organizowane są warsztaty międzykulturowe dla całego personelu, które mają ułatwić współpracę w międzynarodowym zespole, a zespół tworzą przedstawiciele 11 narodowości, mówiący w ponad 20 różnych językach.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.02.2023, 13:00
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ