Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

27.06.2022, 09:14aktualizacja: 27.06.2022, 09:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński
„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.

Wojciech Majewski, pełniący obowiązki prezesa Kongresu 590, podkreślił, że tegoroczna edycja miała charakter bardziej międzynarodowy niż poprzednie i przybyło na nią bardzo wielu gości zagranicznych.

„Widzę w tym głęboką nadzieję i sens kongresu, wierzę, że stanie się on płaszczyzną wspólnych spotkań i wymiany myśli. Hasło, które przyświecało czerwcowej edycji – >>Łączymy wszystkich<< dotyczy każdego z nas” – zaznaczył prezes Majewski i dodał, że właśnie inicjatywa Trójmorza może zapewnić Polsce bezpieczeństwo w obliczu wojny w Ukrainie.

Kongres 590 to jedno z największych na mapie Polski, cykliczne wydarzenie gospodarcze, które stanowi platformę wymianę idei i doświadczeń z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. To miejsce spotkań przedsiębiorców, ekspertów z wielu dziedzin, polityków z kraju i zagranicy. Jak co roku Kongres 590 odbył się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w jego otwarciu i wygłosił przemówienie inauguracyjne. Występując na Scenie Liderów prezydent mówił o Ukrainie, bezpieczeństwie, inicjatywie Trójmorza i polskiej niezależności.

„W Trójmorzu mówimy o wspólnym rozwoju, o tym, jak ułatwić transport towarów, o bezpieczeństwie i budowaniu więzi. Ta współpraca przynosi nam już wymierne efekty – stwierdził prezydent. - Mamy nadzieję, że wspólnota zostanie wkrótce poszerzona o Ukrainę. Cieszę się, że nadaliśmy Ukrainie status państwa współpracującego z Trójmorzem. Wierzę, że Ukraina się obroni” – dodał.

Gościem wydarzenia był też wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

„Podjęto pomysł, aby Kongres 590 przeradzał się w kongres regionalny ujęty w ramy Trójmorza, które skupia państwa naszego regionu o podobnej historii – powiedział Jacek Sasin. - Tylko razem jesteśmy w stanie odpowiedzieć na niebezpieczeństwa i podjąć skuteczną konkurencję z największymi graczami na światowym rynku. Ta świadomość cementuje współpracę krajów” – dodał.

Czerwcowe wydarzenie obejmowało szerokie spektrum tematyczne, ale jednym z tematów wiodących było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, spowodowanej przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę.

Uczestnicy debat zastanawiali się, jakie są najlepsze alternatywy wytwarzania energii wobec rezygnacji z dostarczanych z Rosji surowców takich jak gaz, węgiel czy ropa naftowa, jednocześnie biorąc pod uwagę konieczność zwrotu ku tzw. źródłom zero- lub niskoemisyjnym.

Podkreślano m.in. rolę energii jądrowej. Podczas kongresu został podpisany list intencyjny między polskim koncernem energetycznym Enea S.A. a amerykańską spółką Last Energy w sprawie współpracy dotyczącej małych, modułowych reaktorów jądrowych.

„Musimy wprowadzać zeroemisyjną energetykę bezpieczną i sterowalną, i takie właśnie są małe modułowe reaktory jądrowe” – zaznaczył Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

„Cieszę się, że Enea jest kolejną firmą, która idzie tą drogą, dołącza do PKN ORLEN i KGHM – powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, obecny przy podpisaniu umowy. - To historyczny moment, budujemy bezpieczeństwo energetyczne w wymiarze wieloletnim. To trzecia polska firma, która zaczyna przygodę z energetyką jądrową, którą traktujemy jako podstawę bezpieczeństwa energetycznego oraz składnik polskiego miksu wraz z OZE” – zaznaczył.

„Atom to jedyne źródło zeroemisyjne pozwalające na utrzymanie przemysłu w Europie, bo potrzebuje on energii w sposób liniowy, bezpieczny, stały, niezależny od warunków pogodowych – mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A. w trakcie panelu - Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski”.

KGHM planuje uruchomienie elektrowni jądrowej opartej na technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) już w 2029 r.

Podczas obrad kongresu poruszano również tematy związane m.in. z cyfryzacją przedsiębiorstw i instytucji państwowych, cyberbezpieczeństwem, udziałem Polski i krajów Trójmorza w odbudowie Ukrainy po wojnie. Odbyła się debata na temat przywrócenia systemu ochrony zdrowia na Ukrainie, którą prowadził minister zdrowia Andrzej Niedzielski z partnerami z Ukrainy. Viktor Liashko, minister zdrowia Ukrainy, powiedział, że Polska może pomóc Ukrainie we wprowadzeniu wielu rozwiązań związanych z transferem informacji.

„Przede wszystkim interesuje nas telemedycyna” – zaznaczył.

Druga część 7. edycji Kongresu 590 odbędzie się październiku, a w jej programie znajdzie się m.in. przyznanie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Relacje z paneli dostępne są na kanale YouTube Kongresu 590.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.06.2022, 09:14
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ