Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: Aleja Przyjaźni w Gruzji – delegacja posadziła pierwsze drzewo (komunikat)

05.09.2017, 12:44aktualizacja: 05.09.2017, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

Prezes IPN wraz z delegacją Instytutu zostali zaproszeni do posadzenia pierwszego drzewa przy Alei Przyjaźni na terenie Akademii Policyjnej w Tbilisi. Rektor uczelni chciał w ten sposób uczcić przyjaźń polsko-gruzińską i wyrazić wdzięczność wobec kraju i narodu Lecha Kaczyńskiego.

– Goście są dla nas darem – a szczególni goście, którzy pomagają nam tworzyć oraz udostępniać archiwa, zabezpieczające naszą wiedzę o sowieckim reżimie i ofiarach komunizmu – to prawdziwy skarb – mówił rektor Akademii pułkownik Givi Mikanadze.

Współpraca polskich i gruzińskich historyków już zaowocowała wydaniem źródeł dotyczących okresu wielkiego terroru 1937-1938, podczas którego w Gruzji ucierpieli także Polacy. Gruzini dotarli także do dokumentów, które zawierają kluczowe informacje o tzw. operacji polskiej NKWD z 1937 roku, w której celem sowieckiego reżimu była eksterminacja naszego narodu w komunistycznym imperium.

Prezes IPN Jarosław Szarek zapewnił o gotowości Instytutu do udzielenia pomocy archiwistom gruzińskim, by mogli unowocześniać swe instytucje oraz pracować nad edycją źródeł. – Chciałbym zaprosić wszystkich Gruzinów na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku – powiedział prezes w miejscowej telewizji. – Oba nasze kraje wywalczyły wolność w 1918 r., ale Gruzja straciła ją trzy lata później. Wtedy to Rzeczpospolita stała się domem dla wielu emigrantów z Kaukazu – przypomniał.

– Pozwolę sobie na osobistą refleksję – mówił rektor Akademii do gości z Polski – dotyczącą człowieka, którego już nie ma wśród nas. Naród gruziński nigdy nie zapomni śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w chwili zagrożenia naszej niepodległości przybył do Tbilisi. My umiemy to docenić, ale następne pokolenia Gruzinów będą to doceniać jeszcze bardziej – zapewnił.

W czasie wizyty, która trwa od 4 do 7 września, Jarosław Szarek zapewnił także wiceministra spraw wewnętrznych Gruzji Shalvę Khutsishviliego, że Instytut wesprze poszukiwania i identyfikacje ofiar komunizmu w Gruzji.

– Skoro jesteśmy największą instytucją tego typu na całym obszarze postsowieckim, to jesteśmy zobowiązani dzielić się wypracowaną wiedzą i umiejętnościami z innymi krajami – mówił dr Szarek. Zapewnił, że grupy robocze z Polski przyjadą do Tbilisi z pomocnymi materiałami i najlepszymi ekspertami. – Wspaniały naród gruziński przetrwał najazdy, okupacje i totalitaryzm dzięki sile duchowej, jaką czerpie ze swojej dumnej historii i kultury – podkreślił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/ bos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.09.2017, 12:44
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ