Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IPN informuje:
z okazji 1 marca, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, IPN nie tylko organizuje i uczestniczy w uroczystościach państwowych. Zaplanowaliśmy przedsięwzięcia, których odbiorcami mogą być ludzie wszystkich grup społecznych z najróżniejszych zakątków kraju. Przygotowaliśmy wystawę prezentującą przedmioty znalezione w zbiorowych mogiłach ofiar komunistycznego totalitaryzmu na powązkowskiej „Łączce”, której otwarcie następuje w miejscu ich kaźni – więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Także w innych częściach Polski będzie można zobaczyć wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Jedna z takich wystaw zostanie otwarta nawet poza granicami Polski – „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956” będzie można oglądać w Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya w Budapeszcie.
Niektóre pomysły zostały zrealizowane wspólnymi siłami – przypinka wzorowana na szkaplerzu powstała z pomocą Poczty Polskiej, dzięki inicjatywie PKP ulotki o Żołnierzach Wyklętych będą rozdawane na dworcach w całym kraju, a Fundacja Wolność i Demokracja otrzymała od nas 70 tysięcy medali dla uczestników VI edycji biegu Tropem Wilczym.
Do 250 szkół dotarły specjalne paczki edukacyjne, zawierające pomoc dla nauczycieli i pedagogów, w przekazywaniu wiedzy o powojennych wydarzeniach. Wydaliśmy książkę dr. Tomasza Łabuszewskiego, która uzupełni poważną lukę w badaniach naukowych: „V Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947”, a do szerszego wykorzystania przekazujemy audiobook z pamiętnikami dwóch bohaterów: Edmunda Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” oraz Zdzisława Brońskiego „Uskoka”.
Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej pojawiają się w całej Polsce, od konkursu dla młodzieży o Żołnierzach Wyklętych w Bydgoszczy i Opolu, poprzez spotkania z autorami opracowań na ten temat w Poznaniu, Katowicach i Warszawie. W Krakowie i Opolu zabrzmią koncerty patriotyczne, a w Lublinie działacze instytucji pożytku publicznego wezmą udział w szkoleniu o nowych formach nauczania, w Szczecinie zaś odbędą się „spacery edukacyjne” śladami tamtejszej bezpieki, a do tego wykłady, prelekcje, gry miejskie i wiele, wiele innych przedsięwzięć.
Program obchodów 1 marca IPN w Polsce i za granicą:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/47209,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2018.html
Program ten przedstawia sylwetkę człowieka, który zaryzykował swoje życie i bezpieczeństwo rodziny w imię walki z władzą komunistyczną, pragnąc budować społeczeństwo obywatelskie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ emi/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.02.2018, 19:48 |
Źródło informacji | IPN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ