Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: spotkanie delegacji IPN z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej (komunikat)

18.01.2018, 20:11aktualizacja: 18.01.2018, 20:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

– Społeczność polska w Chicago ma bogatą historię. Należy ją zachować i przekazać następnym pokoleniom. Jednym z priorytetów Instytutu jest praca z młodzieżą, gdyż od tego zależy przyszłość. Młodzi będą czuć związek z narodem, który ma bogatą historię. Mamy dla nich szeroką ofertę edukacyjną – powiedział Prezes IPN Jarosław Szarek podczas spotkania z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą.

W spotkaniu w Chicago 17 stycznia brali udział również liderzy innych organizacji polonijnych. IPN od lat prezentuje w Stanach Zjednoczonych swoje ekspozycje. Najnowsza wystawa Instytutu „Ojcowie Niepodległości” przedstawia sześciu liderów walki o Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Prezentuje ona ponaddwumetrowe sylwetki polityków wraz z ich biogramami w języku polskim i angielskim. Zawiera też kalendarium wydarzeń dotyczących najważniejszych etapów w polskiej drodze do niepodległości. Prezes Jarosław Szarek wyraził nadzieję, że wystawa ta zagości w USA na stałe.

Przedstawiciele IPN opowiedzieli o działaniach Instytutu dotyczących „operacji polskiej” NKWD w latach 1937–1938 oraz polskich Sprawiedliwych ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Prezes IPN podkreślił, że tę wiedzę należy popularyzować w USA. Przedstawiciele Polonii obiecali pomoc w tym zakresie.

Delegacja IPN spotkała się także z Josephem Drobotem, prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America), najstarszej polonijnej organizacji katolickiej w USA, powstałej w 1873 r. Przedstawiciele Instytutu zwiedzili znajdujące się w siedzibie głównej ZPRKA w Chicago, Muzeum Polskie w Ameryce i jego obszerną bibliotekę. Jest to najstarsza i największa tego typu placówka na kontynencie amerykańskim. Goście z Polski spotkali się z prezesem Muzeum Ryszardem Owsianym i dyrektor Małgorzatą Kot.

Również 17 stycznia w trzech miejscach w Chicago – w budynku Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling oraz w Domu Podhalan odbyły się warsztaty dla nauczycieli, prowadzone przez edukatorów BEN IPN. Podczas spotkań zaprezentowano ofertę edukacyjną Instytutu oraz sposoby pracy z wydawnictwami edukacyjnymi IPN.

Podczas zajęć dotyczących polskich symboli narodowych uczestnicy poznali puzzle „Polak Mały” i projekt edukacyjny „Historia w kolorach”. Na warsztatach o wykorzystaniu gier edukacyjnych IPN w nauczaniu historii poznali grę „303”, ale także przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia i symbole Polski dzięki grze „Znajznak”. Na zajęciach „Śledztwo katyńskie – praca z artefaktami” dowiedzieli się, jakie artefakty wydobywano z grobów ofiar Katynia oraz w jaki sposób, chociaż w przybliżeniu, można było określić, kim była ofiara. Podobne warsztaty odbędą się jeszcze dwukrotnie – 20 i 22 stycznia.

Delegacja IPN przebywa w Chicago do 22 stycznia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.01.2018, 20:11
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ