Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: wiceprezes IPN - nie ma wątpliwości, kto stworzył obozy koncentracyjne (komunikat)

29.01.2018, 22:45aktualizacja: 29.01.2018, 22:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

– Nie ma wątpliwości, kto stworzył obozy koncentracyjne, gdzie narodziła się ta idea i kim byli strażnicy tych obozów. Zapomina się, że II wojna światowa została wywołana przez Rzeszę niemiecką – mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie. Spotkanie z dziennikarzami było poświęcone m.in nowelizacji ustawy o IPN, a także nowemu numerowi „Biuletynu IPN” i portalowi truthaboutcamps.eu.

– Sformułowania „polskie obozy zagłady”, „polskie obozy koncentracyjne” w ostatnich latach wywierały duży wpływ, szczególnie na Zachodzie. W efekcie Polaków czasem oskarżano o współudział w zbrodniach funkcjonariuszy III Rzeszy na terenie okupowanej Polski. Były podejmowane zabiegi dyplomatyczne, ale nadal te sformułowania się pojawiały. Proponowane zmiany w nowelizacji ustawy o IPN mają pomóc skuteczniej walczyć z oskarżeniami kierowanymi wobec narodu polskiego – powiedział gyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski.

„Proces legislacyjny jeszcze trwa”

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy Zastępca Prokuratura Generalnego podkreślił, że „mówimy o nowelizacji ustawy, która nie ma jeszcze ostatecznego kształtu”. – Proces legislacyjny jeszcze trwa, nad ustawą będą debatowali senatorowie, potem będzie decyzja prezydenta. Musimy uzbroić się w cierpliwość – podkreślił Andrzej Pozorski. Nowelizacja ustawy powstała w ministerstwie sprawiedliwości.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma powiedział, że w nowelizacji jest wyłącznie mowa o osobach, które „wbrew faktom, publicznie i umyślnie oskarżają naród polski o udział lub współudział w zbrodniach III Rzeszy czy innych zbrodniach przeciwko ludzkości”. – Nikt, kto udokumentuje swoją wypowiedź, nie będzie miał żadnych problemów. Dodatkowo wyjęta z przepisów jest również działalność naukowa i artystyczna – dodał Szpytma.

Zdaniem wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmy „zdarzają się przypadki fałszowania historii Polski za granicą, nawet w szkołach, co zgłaszają Polacy mieszkający za granicą”. Podał przykład francuskiego podręcznika, w którym nieprawdziwie napisano, że strażnikami w obozie zagłady w Treblince byli Polacy. Próby zwrócenia uwagi na tę nieprawdę nie przyniosły skutku, a uczeń, który zwrócił uwagę, miał duże problemy. Skończyło się na tym, że zmienił szkołę, a podręcznik pozostał ten sam.

Wychodząc naprzeciw tym problemom wiceprezes IPN zarekomendował sięgnięcie do katalogu wydawnictw Instytutu, poświęconych Holokaustowi, i zachęcał do zapoznania się z najnowszym numerem „Biuletynu IPN”, którego zasadniczy blok artykułów dotyczy obozów koncentracyjnych stworzonych przez Niemcy – jeszcze przed wojną w Rzeszy (Dachau czy Sachsenhausen), a potem także na ziemiach podbitej Polski (Auschwitz i wiele innych). Autorzy opisują też przykłady zacierania pamięci historycznej w takich krajach jak Austria czy Niemcy.

„Polska wzorcowo chroni miejsca pamięci”

– Polska jest krajem wzorcowym jeśli chodzi o ochronę miejsc pamięci związanych z Holokaustem, a także z martyrologią narodu polskiego. Pieczę nad byłym obozem Auschwitz Birkenau sprawuje minister kultury za pośrednictwem Państwowego Muzeum na Majdanku, ale jest również powołana Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Gdyby państwo zobaczyli, jak jest stan opieki nad takimi obozami jak Gusen w Austrii, to zobaczylibyście różnicę – powiedział dr Mateusz Szpytma.

Na briefingu przypomniany został również portal Instytutu Pamięci Narodowej truthaboutcamps.eu, na którym prezentowane są rzetelne informacje na temat Zagłady. Wśród nich znaleźć można bazę danych zawierającą informacje o funkcjonariuszach SS pełniących służbę w KL Auschwitz. Przypomniano także o katalogu IPN dotyczącym publikacji o Zagładzie i stosunkach polsko-żydowskich oraz ogłośnej wystawie IPN poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”.

Oświadczenie IPN ws. apelu Ambasador Izraela:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/46353,Oswiadczenie-Instytutu-Pamieci-Narodowej-ws-apelu-Ambasador-Izraela-o-zmiane-now.html

Więcej aktualności na stronie IPN:

https://ipn.gov.pl/pl

Informacje o nowym Biuletynie IPN (od jutra w księgarniach):

http://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/biuletyn-ipn/biuletyn-ipn-od-2017/18078,Biuletyn-IPN-nr-122018.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.01.2018, 22:45
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ