Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Izraelscy eksperci na pomoc uchodźcom z Ukrainy

20.06.2022, 08:00aktualizacja: 20.06.2022, 08:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja ELNET-Poland
Fundacja ELNET-Poland
Wybitni izraelscy specjaliści w dziedzinie traumy i zapobiegania PTSD odwiedzą Polskę na zaproszenie Fundacji ELNET-Poland. Psychiatra dr Eyal Fruchter i psycholog dr Gila Matzliah-Liberman poprowadzą szkolenia dla polskich terapeutów i psychiatrów pracujących z ofiarami wojny w Ukrainie oraz pomogą stworzyć kompleksowy program wsparcia.

Podczas sześciodniowego pobytu w Polsce, od 19 do 24 czerwca 2022 roku, dr Eyal Fruchter i dr Gila Matzliah-Liberman, przeprowadzą warsztaty z psychologami i terapeutami, spotkają się przedstawicielami Urzędu Miasta Wrocławia, Komisji Zdrowia w Sejmie RP oraz osobami bezpośrednio zaangażowanymi w pomoc uchodźcom w Warszawie i we Wrocławiu. 

Celem wizyty izraelskich ekspertów jest nie tylko doraźna pomoc osobom wspierającym uchodźców, ale również stworzenie długofalowego programu, który będzie skutecznym narzędziem w walce z traumą wojenną i objawami stresu pourazowego. Koncepcja programu zakłada działania w wielu obszarach: wymianę doświadczeń i szkolenia dla psychologów i terapeutów, spotkania z parlamentarzystami i osobami pracującymi w punktach pomocy uchodźcom, stworzenie dalszej efektywnej strategii pomocowej i materiałów edukacyjnych. Pracownicy organizacji pozarządowych i wolontariusze są grupą szczególnie narażoną na wtórny zespół stresu pourazowego i wypalenie aktywistyczne, dlatego tak ważna jest edukacja w tej dziedzinie.

Wizyta izraelskich lekarzy jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Izraelscy terapeuci mają nieporównywalnie większe doświadczenie i wiedzę w zakresie zagadnień traumy wojennej i stresu pourazowego niż europejscy specjaliści, ponieważ jest to ważny przedmiot badań oraz temat stale obecny w izraelskim społeczeństwie.

Częścią wizyty będzie otwarte spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN adresowane do wolontariuszy, przedstawicieli NGO oraz osób opiekujących się uchodźcami, które odbędzie się w piątek, 24 czerwca o godz. 10:00 i będzie doskonałą okazją do wysłuchania głosu doświadczonych specjalistów.

Czerwcowa wizyta w Polsce dr Eyala Fruchtera i dr Gili Matzliah-Liberman otwiera projekt wsparcia uchodźców z Ukrainy Fundacji ELNET-Poland. Projekt Fundacji ma na celu wymianę doświadczeń i ekspertów oraz opracowanie kompleksowego systemu możliwego do wdrożenia w różnych miastach Europy Środkowo-Wschodniej. 

Dr Eyal Fruchter jest dyrektorem Oddziału Zdrowia Psychicznego w Rambam Health Care Campus w Hajfie. Kierował Wydziałem Zdrowia Psychicznego w Korpusie Medycznym IDF (Sił Obronne Izraela). Pracował również w USA, gdzie studiował leczenie i zapobieganie PTSD na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Dr Fruchter jest czołowym klinicystą i badaczem w dziedzinie zapobiegania samobójstwom i PTSD oraz autorem wielu publikacji naukowych.

Dr Gila Matzliah-Liberman jest psychologiem edukacyjnym i dyrektorką Educational Psychology Service and Multi-Disciplinary Center, które zapewnia pomoc psychologiczną i paramedyczną dla dzieci, rodziców i osób zajmujących się edukacją. Pracowała jako psycholog regionalny dla miasta Tel-Awiwu oraz była przedstawicielką izraelskiego Ministerstwa Edukacji przy Narodowej Radzie Psychologów. Ponadto jest doradczynią Ministerstwa Edukacji ds. aspektów psychologicznych programu nauczania o Holokauście. Publikuje artykuły w prasie, jest autorką książek dla dzieci.

Fundacja ELNET-Poland

Misją Fundacji ELNET-Poland jest budowanie mostów pomiędzy Izraelem a Unią Europejską poprzez wymianę doświadczeń i ekspertów. ELNET (European Leadership Network) tworzy platformę dialogu i współpracy dla lepszej przyszłości. Sieć ELNET ma swoje przedstawicielstwa w Berlinie, Brukseli, Londynie, Paryżu, Warszawie, Tel Awiwie i Nowym Jorku.

KONTAKT:
Marta Kubica 
e-mail: mkubica@elnetwork.eu
www.elnetpoland.eu 

Źródło informacji: Fundacja ELNET-Poland
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2022, 08:00
Źródło informacji Fundacja ELNET-Poland
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.