Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jadwiga Wiśniewska: Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa

13.09.2021, 15:30aktualizacja: 20.09.2021, 18:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa, musi uwzględniać zróżnicowane miksy energetyczne państw członkowskich – ocenia europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS/EKR).

Europejski Zielony Ład to pakiet działań, które mają przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Jeden z głównych celów to osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto".

„Transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa, musi uwzględniać zróżnicowane miksy energetyczne państw członkowskich. Dlatego w poprzedniej kadencji zabiegaliśmy o to, żeby powstał fundusz sprawiedliwej transformacji, który by wyrównywał właśnie te koszty” – przypomniała Jadwiga Wiśniewska w rozmowie z EuroPAP NEws.

Według niej sukcesem jest to, że utrzymano neutralność klimatyczną na poziomie Unii Europejskiej, a nie na poziomie państw członkowskich.

„Dla Polski osiągniecie neutralności klimatycznej w 2050 roku byłoby absolutnie zbyt kosztowne i bardzo trudne do udźwignięcia dla obywateli” - wskazała. „Wszyscy widzimy, jak dziś rosną prawa do emisji - można powiedzieć, że one kosmicznie szybują w górę - więc musimy patrzeć na politykę klimatyczną również przez zachowanie zdrowego rozsądku” - dodała.

„Zdaję sobie sprawę, że ta polityka klimatyczna jest dla nas bardzo wymagająca, bardzo restrykcyjna, ale jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i polityka klimatyczna, ten nowy zielony ład jest głównym filarem obecnej polityki Unii” – skomentowała europosłanka, zaznaczając, że sama pochodzi z województwa śląskiego.

W jej ocenie transformacja klimatyczna może być dla Górnego Śląska szansą na transformację cyfrową.

„Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, mam nadzieję, że polski rząd dobrze wykorzysta środki unijne, na to, żeby ta zielona transformacja przeszła jak najłagodniej” – powiedziała.

Ponad 75 proc. emitowanych w UE gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji i wykorzystania energii. Dlatego też Europejski Zielony Ład zakłada zwrot przemysłu energetycznego ku energii odnawialnej. Wymaga to odejścia od węgla oraz redukcji emisyjności gazu i zwiększenia pomocy na badania nad technologiami wykorzystującymi gaz o niskiej emisyjności.

Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, unijna redukcja emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 ma wynieść 55 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990. Tym celom podporządkowane zostaną wszystkie polityki UE, strategie sektorowe i narzędzia ich realizacji.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 13.09.2021, 15:30
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ