Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jak fundusze UE wspierają regiony i dlaczego są im tak potrzebne?

01.07.2021, 10:30aktualizacja: 01.07.2021, 10:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP
Regiony UE nadal rozwijają się w różnym tempie; wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej pozostaje jednym z priorytetów UE. Po pogorszeniu sytuacji przez pandemię, w latach 2021-2027 UE przeznaczy 243 mld euro (w cenach z 2018 r.) na rozwój regionalny i politykę spójności. Unijne finansowanie ma pomóc regionom wyjść z kryzysu koronawirusowego, zmniejszy nierówności, poprawi ekologiczność i stworzy miejsca pracy.

Fundusze będą wspierać działania na rzecz klimatu, programy społeczne i zrównoważony rozwój obszarów miejskich.

Europa socjalna: co Parlament robi w zakresie polityki społecznej

Ulepszenie polityki regionalnej UE

Na sesji plenarnej pod koniec czerwca eurodeputowani przyjęli pakiet spójności, w tym główne fundusze regionalne - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Spójności oraz cel „Europejska współpraca terytorialna” polityki regionalnej (Interreg) - a także zestaw celów dla funduszy: rozporządzenie w sprawie wspólnych przepisów.

Wsparcie inteligentnego i zrównoważonego wzrostu regionów UE

Nowa polityka spójności powinna uprościć procedury, zwiększyć efektywność inwestycji i wspierać przejście regionów na neutralność klimatyczną, w ramach Zielonego Ładu i odbudowy po kryzysie wywołanym przez COVID-19.

Znaczna część środków zostanie przeznaczona na projekty promujące inteligentny wzrost i zieloną gospodarkę. W przyszłości polityka spójności UE powinna:

  • Przeznaczyć co najmniej 30% funduszy regionalnych na działania w dziedzinie klimatu, 
  • Przestrzegać celów środowiskowych, klimatycznych oraz w zakresie bioróżnorodności i gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • Inwestować w zrównoważony wzrost i tworzenie miejsc pracy,
  • Oferować dostosowane do potrzeb wsparcie dla regionów najbardziej oddalonych, wysp i obszarów wyludnionych,
  • Skupić się na badaniach i innowacjach, 
  • Przeznaczyć co najmniej 8% zasobów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na zrównoważony rozwój obszarów miejskich.

Wyklucza się energię jądrową i paliwa kopalne, z wyjątkiem projektów zastępujących węgiel gazem ziemnym, które kwalifikują się do finansowania przed 31 grudnia 2025 roku.

Aby pomóc regionom w odbudowie po COVID-19, oczekuje się, że fundusze będą wspierać kulturę, zrównoważoną turystykę, cyfryzację, a także wzmocnić publicznej systemy opieki zdrowotnej.

Finansowanie rozwoju regionalnego i współpracy

Finansowanie polityki spójności pochodzi częściowo z wieloletniego budżetu UE oraz z Next Generation EU, pakietu odbudowy mającego na celu wsparcie krajów UE dotkniętych pandemią COVID-19.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

  • Utworzony w 1975 r.,
  • Ma na celu zniwelowanie dysproporcji regionalnych, wspierając wolniej rozwijające się obszary i przekształcanie upadających regionów przemysłowych,
  • Wspiera regiony dotknięte poważnymi i trwałymi utrudnieniami naturalnymi lub demograficznymi.

Europejska współpraca terytorialna

  • Rozpoczęta w 1990 r.,
  • Wspiera transgraniczne projekty w zakresie zdrowia, ekologii, itd.,
  • Wspiera współpracę transgraniczną, transnarodową, międzyregionalną i regiony najbardziej oddalone,
  • Zapewnia finansowanie działań na rzecz klimatu i programów społecznych, w tym zdrowia publicznego, a także małych projektów.

Fundusz Spójności

  • Założony w 1994 r.,
  • Wspiera projekty dotyczące ochrony środowiska i sieci transeuropejskiej,
  • Inwestuje projekty objęte celem spójności w postaci inwestycji na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia,
  • Przeznaczony dla słabiej rozwiniętych regionów w krajach UE o dochodzie narodowym brutto poniżej 90% średniej UE.

Inne formy wsparcia finansowego dla regionów

W ramach planu finansowania działań klimatycznych, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma wspierać obszary uzależnione od paliw kopalnych i najbardziej dotknięte transformacją w kierunku neutralności klimatycznej.

W maju 2021 r. Parlament Europejski zatwierdził Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który otrzyma 7,5 mld euro z budżetu UE na lata 2021-2027 oraz 10 mld euro z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy.

Ponadto regiony europejskie otrzymają pomoc za pośrednictwem ReactEU, nowego instrumentu dla pomocy sektorom najbardziej dotkniętym skutkami gospodarczymi pandemii.

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.07.2021, 10:30
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ