Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jarosińska-Jedynak: dotacja podstawową formą wsparcia JST w nowej unijnej perspektywie 2021-2027

06.03.2023, 08:45aktualizacja: 06.03.2023, 10:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na zdj. wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak Fot. Facebook MFiPR
Na zdj. wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak Fot. Facebook MFiPR
Podstawową formą wsparcia JST w wydawaniu pieniędzy z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 będzie dotacja - zapowiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wzrośnie też znaczenie pożyczek, poręczeń i gwarancji.

"W nowej perspektywie finansowej UE zainwestujemy łącznie 76 miliardów euro. Pieniądze te wykorzystamy między innymi na przedsięwzięcia w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę komunalną, ochronę środowiska, energetykę, edukację, dostępność i sprawy społeczne" - powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami z terenu powiatu łańcuckiego.

"Polska jest największym beneficjentem Polityki Spójności w Unii Europejskiej. Jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy pozostaną głównymi inwestorami tych funduszy" - dodała.

JST będą mogły wykorzystywać środki unijne do współfinansowania projektów z wielu dziedzin, w tym infrastruktury transportowej (drogi wojewódzkie, drogi lokalne), społecznej (edukacja, ochrona zdrowia) oraz wodno-kanalizacyjnej i odpadowej. Samorządy będą mogły realizować przedsięwzięcia również z zakresu rynku pracy, informatyzacji, OZE czy turystyki.

Wiceszefowa MFiPR wyjaśniła, że w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 nadal wykorzystywane będą instrumenty terytorialne, znane z lat poprzednich, takie jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT-y) oraz Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS-y).

Nowością są Inne Instrumenty Terytorialne (IIT) - ich celem jest "wspieranie władz lokalnych w budowaniu potencjału administracyjnego oraz współpracy z partnerami społeczno-gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi".

Jak zaznaczyła wiceszefowa MFiPR, w nowej perspektywie finansowej podstawową formą wsparcia JST będzie dotacja. Jest to forma bezzwrotna mająca zastosowanie w projektach, które nie generują dochodów. Wzrastać będzie jednak znaczenie wsparcia zwrotnego, w tym pożyczki, poręczenia i gwarancje. Obejmie ona obszary innowacyjności, energetyki oraz wybrane typy projektów z zakresu środowiska i transportu.

Jak zapowiada resort funduszy, wzrośnie także znaczenie partnerstwa publiczno-prywatnego. "Przygotowanie wybranych projektów PPP jest wspierane przez rząd poprzez zapewnienie kompleksowego doradztwa o charakterze prawnym, finansowym i technicznym" - zapewnia ministerstwo.

Zapowiedzi resortu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom samorządów, które zostały wyartykułowane m.in. podczas debaty Serwisu Samorządowego PAP „Efekty polityki spójności w Polsce”, która odbyła się 27 lutego podczas konferencji podsumowującej konkurs „Inwestycja z perspektywą 2023”.

Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, a zarazem wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman akcentował wówczas m.in., że to dotacje powinny być podstawową formą wsparcia, wskazywał też na potrzebę pomocy technicznej.

W samorządach gminnych, wiejskich brakuje środków na to, żeby wyróżnić pracowników zaangażowanych we wdrażanie projektów, które są skomplikowane. Trzeba nas wesprzeć w obsłudze projektów” - mówił m.in. Brygman.

Sam resort funduszy szacuje, że na wkład własny do projektów unijnych w nowym rozdaniu 2021-2027 JST mają potrzebować łącznie 66 mld zł, a nawet 35 proc. samorządów może mieć kłopot z zapewnieniem tych środków.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2023, 08:45
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ