Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kierujący grupą przestępczą w rękach ABW (komunikat)

29.12.2020, 09:47aktualizacja: 29.12.2020, 09:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje:

Kierujący grupą przestępczą w rękach ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Rosji, podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą. Jak wynika z materiałów śledztwa mężczyzna odpowiada za oszustwa podatkowe przy fikcyjnym obrocie paliwami.

Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Federacji Rosyjskiej, podejrzanego o kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, która w latach 2013-2014 dokonywała oszustw podatkowych przy fikcyjnym obrocie paliwami. Mężczyznę, poszukiwanego od 2016 r. listem gończym, zatrzymano 18 grudnia 2020 r. na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zgodnie z decyzją sądu podejrzany trafił do tymczasowego aresztu.

Mechanizm przestępczy polegał na uchylaniu się od opodatkowania oleju napędowego, zakupionego w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji, a następnie sprzedawanego w Polsce. Spółka nie ujawniała organom skarbowym przedmiotu opodatkowania, podawała nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych i posługiwała się nierzetelnymi i fikcyjnymi fakturami. Swoimi działaniami spółka naraziła Skarb Państwa na starty nie mniejsze niż 12 mln zł.

Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę ABW w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Zatrzymanie jest efektem współpracy ABW i Straży Granicznej. Dotychczas, w prowadzonym śledztwie, 3 osobom przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw kamo - skarbowych oraz skierowano wobec nich do sądu akt oskarżenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.12.2020, 09:47
Źródło informacji Rzecznik ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ