Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kolejny wielkopolski szpital powiatowy z unijnym wsparciem

01.09.2023, 16:00aktualizacja: 01.09.2023, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KE
KE
690 mln zł pochodzących z Funduszy Europejskich władze samorządowe woj. wielkopolskiego skierowały na rozwój placówek ochrony zdrowia w regionie. W trakcie mijającej perspektywy finansowej alokacje na projekty dotyczące infrastruktury ochrony zdrowia zwiększono o ponad 140 mln zł.

Ze zwiększonej alokacji skorzystało ostatnio Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Trafi tam blisko 1,2 mln zł dofinansowania unijnego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Dzięki tym środkom lecznica zakupi nowoczesny sprzęt medyczny dla kilku szpitalnych oddziałów: chirurgicznego, wewnętrznego, paliatywnego i ginekologiczno-położniczego. Planowany jest zakup m.in. procesora obrazu HDTV, wideogastroskopów i wideobronchoskopu. 

Starosta ostrzeszowski Lech Janicki podkreśla, że decyzja zarządu województwa zamyka etap tworzenia pracowni endoskopowej. Przypomina, że dotychczas tylko dwa wielkopolskie powiaty - ostrzeszowski i wągrowicki - nie mają takiej pracowni.

„Cieszę się, że po podpisaniu umowy możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość i do końca roku tę pracownie otworzyć” - dodaje starosta. 

Marszałek Marek Woźniak podkreśla z kolei, że konkurs, który rozpisał zarząd jako element pomocy dla placówek opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, udało się rozstrzygnąć w taki sposób, że wszystkie zgłoszone poprawnie projekty uzyskały pozytywną ocenę i otrzymają dotację.

„Jest to przede wszystkim ogromna grupa szpitali powiatowych, w tym Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Placówki zaplanowały głównie wydatki zakupowe, ponieważ dobra opieka zdrowotna bez nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych nie jest możliwa” - dodaje. 

W lipcu urząd marszałkowski informował o przyznaniu unijnego wsparcia ośmiu innym szpitalom powiatowym. Trafiło do nich 25 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Z Funduszy Europejskich skorzystały placówki w Pleszewie, Śremie, Słupcy, Czarnkowie, Nowym Tomyślu, Szamotułach, Jarocinie i Chodzieży. Największe dofinansowanie (ponad 9,1 mln zł) otrzymało Pleszewskie Centrum Medyczne na doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt medyczny dla oddziałów ortopedycznego i anestezjologii oraz bloku operacyjnego i pracowni RTG. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.09.2023, 16:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ