Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komisarz ds. środowiska: w grudniu propozycje w sprawie efektywnego wykorzystania energii

14.10.2021, 07:45aktualizacja: 14.10.2021, 07:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
Niedawny wzrost światowych cen energii wzmacnia potrzebę bardziej efektywnego jej wykorzystywania – oświadczył w środę w Brukseli komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius. Zapowiedział, że w grudniu Komisja Europejska przedstawi nową propozycję w tej sprawie.

Podczas debaty z samorządowcami zasiadającymi w Europejskim Komitecie Regionów, unijnym organie doradczym, komisarz odniósł się do mającego utrzymać się przez całą zimę globalnego wzrostu cen energii.

„Niedawny światowy wzrost cen energii wzmacnia potrzebę większego udziału energii odnawialnej (w miksie energetycznym – PAP) i bardziej efektywnego wykorzystywania energii. Propozycje osiągnięcia tego przedstawiliśmy w pakiecie +Fit for 55+” – przypomniał Sinkeviczius.

„W grudniu przedstawimy również nową ważną propozycję poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Powinno to podwoić tempo renowacji, przynosząc znaczne korzyści gospodarcze gospodarstwom domowym w UE” – zapowiedział.

Sinkeviczius podkreślał, że potrzebne są znaczne wysiłki ze strony samorządów, aby pomóc w osiągnięciu unijnego celu 55-procentowej redukcji emisji CO2 do 2030 roku.

Zdaniem komisarza, obszary wymagające dekarbonizacji, takie jak budynki, potrzebują lokalnych rozwiązań, ale także programów wspieranych z funduszy krajowych i unijnych.

Przypomniał, że KE zaproponowała utworzenie nowego Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby zapewnić państwom członkowskim specjalne środki finansowe na pomoc obywatelom UE w finansowaniu inwestycji w efektywność energetyczną, nowe systemy ogrzewania i chłodzenia oraz czystszą mobilność.

„Fundusz ten zapewni 72,2 mld euro finansowania państwom członkowskim na lata 2025-2032 (…). Wraz z propozycją skorzystania z równoważnych funduszy państw członkowskich, Fundusz zmobilizowałby 144,4 mld euro na społecznie sprawiedliwą transformację” – wyjaśnił Sinkeviczius.

Europa, podobnie jak wiele innych regionów świata, doświadcza obecnie gwałtownego wzrostu cen energii. Jego główną przyczyną jest zwiększenie globalnego popytu na energię, w szczególności gaz, w związku z rosnącą dynamiką ożywienia gospodarczego po szczytowym okresie pandemii Covid-19. Cena emisji dwutlenku węgla w UE również wzrosła skokowo w 2021 roku, ale w mniejszym stopniu niż cena gazu. Jak szacuje KE, wpływ wzrostu ceny gazu na cenę energii elektrycznej jest dziewięciokrotnie większy niż wpływ wzrostu ceny emisji dwutlenku węgla.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2021, 07:45
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ