Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komunikat Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych (komunikat)

21.12.2020, 12:30aktualizacja: 21.12.2020, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktami paliwowymi pochodzącymi z nielegalnego źródła. W wyniku przestępstwa straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 84 mln zł w podatku VAT i dochodowym.

Zatrzymane 14 i 15 grudnia br. przez ABW osoby pełniły funkcje prezesów zarządu spółek z o.o. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z nich, poprzez spółkę, w której pełnił funkcje kierownicze, wprowadzał do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła, dokumentując to pustymi fakturami o wartości brutto 246 mln zł. Dopuścił się w ten sposób między innymi „zbrodni fakturowej” zagrożonej karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Firmy, w których prezesami byli pozostali dwaj zatrzymani, pełniły role „słupów”, które wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z czynów zabronionych. Przedmiotowe środki były następnie transferowane do kantoru wymiany walut, skąd - po przewalutowaniu - były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom procederu.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. 16 grudnia br. sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec dwóch zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec trzeciego podejrzanego prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Łącznie z zatrzymanymi w ostatnich dniach, w sprawie wykonano czynności z 41 podejrzanymi, z czego wobec 23 z nich skierowano już akt oskarżenia.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.12.2020, 12:30
Źródło informacji ABW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ